Všetko, čo ste chceli vedieť o cuketách

10. 06. 2022

Všetko, čo ste chceli vedieť o cuketách

Cuketa vznikla šľachtením tekvicovej zeleniny v Taliansku, tomu odpovedá aj jej názov z talianskeho zucca (tekvica). Jedná sa o jednoročnú rastlinu a podľa odrody ju možno zberať už za 60 dní od výsevu. Pestovanie je jednoduché a pri dodržaní niekoľkých pravidiel ho zvládne aj záhradník začiatočník.

Cuketa je teplomilná rastlina, preto ju von vysievajte až koncom mája, alebo si ju predpestujte doma v kvetináčoch. Potom jej vlastne stačí len dopriať dostatok slnka, priestoru, vody a živín.

Cukety môžete zbierať malé, alebo ich môžete nechať dorásť do obrích rozmerov. Tie malé do 25 cm sú krehké, majú tenkú šupku a často sa ani nemusia šúpať. Sú ideálne k okamžitému spracovaniu. Mladé cuketky obsahujú celú radu vitamínov a minerálov. Obsahujú napríklad betakarotény, horčík, železo, zinok alebo vápnik. Ak navyše budete zbierať mladé plody, rastlina bude častejšie nasadzovať na nové a plodov bude viac.

Keď necháte cukety narásť do väčších rozmerov, plodov bude menej, pretože rastlina dá množstvo energie do rastu a zretia semien. Ak ale nehodláte cukety okamžite spracovať, je viac než vhodné nechať ich narásť do väčších rozmerov. Veľké cukety totiž pri vhodnom uskladnení môžu pokojne vydržať až do Vianoc. 

Pozor na horké cukety!

Ako už sme písali, cuketa sa radí medzi tekvicovité, teda k rovnakému druhu ako sú napríklad melóny, uhorky, dyne, tekvice a ďalšie. Niektoré pôvodné divoké tekvicovité rastliny si v prírode vyvinuli rôzne druhy ochrany pred škodcami a bylinožravcami a môžu byť jedovaté. Dlhoročným šľachtením bola síce u odrôd pestovaných ako zelenina produkcia jedovatých toxínov odstránená, za určitých podmienok sa však môže znovu objaviť. Cuketa produkciou jedovatého toxínu môže reagovať na napadnutie škodcov, alebo na stres vyvolaný napríklad dlhým suchom alebo teplom. Cuketa začne najčastejšie produkovať kukurbitacín. Ten spôsobuje horkosť a cuketa je potom nepožívateľná.

Lenže niekedy je nám ľúto zhorknutú cuketu vyhodiť a tak ju pridáme do jedla aj napriek nepríjemnej chuti. Kukurbitacín v malom množstve zdravému človeku spôsobí spravidla len tráviace problémy alebo hnačku a väčšina ľudí si často tieto problémy ani nespojí s požitím cukety. Na internete tiež možno nájsť rôzne návody, ako horkosť odstrániť. Jedovatý toxín ale nezlikvidujete ani tepelnou úpravou, a určite sa neoplatí riskovať zdravie. Sú totiž známe aj prípady, kedy si požitie jedovatej cukety vyžiadalo hospitalizáciu v nemocnici a niekoľko extrémnych prípadov malo fatálne následky. Horkú cuketu preto nikdy nejedzte a rovno ju zlikvidujte.

 

Autor: PST

 

 

SÚVISIACE KATEGÓRIE


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať