Toto nezabudnite urobiť na záhrade do konca leta

30. 07. 2021

Toto nezabudnite urobiť na záhrade do konca leta

August je mesiac, kedy živé ploty s rýchlejším rastom budú vyžadovať tvarovacie zastrihnutie. Pre tento účel je najvhodnejší plotostrih, ktorý jednoducho a rýchlo pomocou dlhej lišty zastrihne naraz široký pás tenkých vetiev, ktorých strih pomocou nožníc by trval o poznanie dlhšie. V lete by mal byť strih však citlivý, nemal by zasahovať príliš hlboko. V teplom počasí rastliny môžu rezom rýchlejšie vysychať a v lete sa rovnako lepšie darí rôznym chrobákom a škodcom. Hlboké zmladzovacie rezy preto radšej odložte na skorú jar. 

Ak sa na ovocných a okrasných drevinách objavia škodcovia, je nutné rýchlo zasiahnuť. Proti väčšine žravého hmyzu bude nutné použiť postrek insekticídom. Na niektorých stálezelených rastlinách, ako sú napríklad vavrínovce sa môže usadiť lalokonosec. Jednoducho to spoznáte podľa vyhryzených listov. Jeho larvy žijú v zemi, kde rovnako požierajú korene. Preto bežný insekticíd nepomôže. Bude nutné zakúpiť prípravok obsahujúci dravé hlísty. Ten podľa návodu rozpustíte vo vode a nalejete do pôdy pod napadnuté rastliny. Larvy hlísty lalokonosce napadnú a zlikvidujú.

Ak vám rastliny napadli vošky, môžete zakúpiť rôzne syntetické prípravky alebo vyskúšajte postrek roztokom saponátu a vody.

Koncom leta už nie je vhodná doba na prerezávanie stromov. Môžete ešte odstrániť niektoré výhony u jadrovín, ale do väčšín rezov sa už radšej nepúšťajte. 

V druhej polovici leta ešte asi prežijeme niekoľko teplých dní, ktoré budú vyzývať na kúpanie v bazéne. Nezabudnite preto na úpravu vody. Skontrolujte hodnotu pH a zrovnajte ju do rozmedzia pH 7 - pH 7,4. Potom bude účinnosť chlóru najvyššia, nebudete ho preto do vody musieť pridávať zbytočne veľa. Z bazéna starostlivo odstraňujte všetky nečistoty, ktoré do neho napadajú. Slnečných a teplých dní však už bude postupne ubúdať a voda bude stále chladnejšia. Kúpaciu sezónu si ale môžete predĺžiť napríklad tým, že k bazénu pripojíte solárne panely. Vďaka nim bude slnko strácajúce letnú silu ešte niekoľko týždňov vodu v bazéne ohrievať. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať