Stopercentne fungujúca ochrana proti slimákom

10. 06. 2022

Stopercentne fungujúca ochrana proti slimákom

Zo semienka vypestujete sadenicu, zasadíte ju na záhon a za dva dni z nej zostane ohryzená stonka. Toto poznajú snáď všetci záhradkári. Existuje množstvo zaručených spôsobov, ako slimáky odpudiť alebo im zabrániť v prístupe k rastlinám. Niektoré fungujú lepšie, iné horšie a niektoré pre istotu takmer vôbec. Poznáme však jeden zaručený spôsob, ktorý síce nie je možné použiť vždy, ale funguje dokonale.

Veľmi dobre sa pri tom dajú využiť ploché batérie. Slimák je vlhký a aj relatívne malé napätie mu vie byť nepríjemné. Stačí mu teda dať do cesty dva drôty, do ktorých pustíte napätie z kontaktov bežnej 9 V batérie a môžete si byť istý, že takúto prekážku neprekoná. Je len dôležité zaistiť, aby tieto drôty boli vedľa seba cca 1 cm a nikde sa nedotýkali.

V záhone môžete sadenicu ochrániť napríklad tak, že z PET fľaše odstrihnete pás, do ktorého urobíte v dvoch radoch nad sebou diery a tie prepletiete neizolovaným medeným drôtom. Dôležité je, aby bol drôt bez prerušovania po celom obvode pásu. Preto drôt najskôr pretiahnite striedavo nad vonkajšou a vnútornou stranou a následne sa pri prepletaní s drôtom vrátite späť, len tam kde bol na vonkajšej strane, ho pretiahnite po vnútornej a opačne, tak, ako vidíte na obrázku nižšie:

Ak by ste na vonkajšej strane nechali medzi drôtom medzery, slimák by sa mu mohol vyhnúť. Rovnakým spôsobom vytvoríte o cca 1 cm vyššie druhú radu. Potom už stačí len pomocou vodičov pripojiť obyčajnú 9 V batériu a túto bariéru umiestniť okolo sadenice. Batériu je vhodné umiestniť do vodotesnej krabičky, aby sa do nej pri daždi či polievaní nedostala voda. Rovnako dobre ju ale môžete ochrániť napr. izolačnou páskou.

Ak sa nechcete prepletať s drôtom, na trhu sú dostupné samolepiace medené pásiky, ktoré stačí nalepiť z vonkajšej strany v dvoch radoch nad sebou a opäť stačí len pripojiť batériu.

Podobným spôsobom možno ochrániť aj truhlice a kvetináče. Nalepíte okolo 2 pásiky 1 cm nad sebou, pripojíte batériu a máte istotu, že slimák pásikmi neprelezie. Teda dovtedy, kým sa nevybije batéria.

 

 

Autor: TP

 

SÚVISIACE KATEGÓRIE


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať