Sadiť a vysievať zeleninu môžete aj v júni

06. 06. 2022

Sadiť a vysievať zeleninu môžete aj v júni

Ešte ste nestihli zasadiť všetku zeleninu a v záhonoch vám zostalo voľné miesto? Potom vás určite poteší, že niektorú zeleninu možno sadiť a dokonca aj vysievať aj v priebehu júna, dokonca ešte aj v júli.

Samozrejme sa musí jednať o zeleninu s vegetačnou dobou primeranou dobe výsevu, inak by nestačila do jesene dozrieť.

Väčšine asi prídu na um reďkovky, ktoré podľa typu odrody môžete zbierať už pár týždňov po výseve. Niektoré tak možno vysievať v teplejších oblastiach postupne aj v priebehu leta, pokojne aj v auguste. Je však nutné im zaistiť dostatok vlahy, čo platí najmä pre parné leto, pretože nedostatok vody je príčinou vysokej pálivosti.

Podobne môžete ešte do konca júla sadiť napr. hlávkový šalát. V lete sa mu však bude viac dariť v polotieni, a ak chcete šalát šťavnatý a chrumkavý, aj on bude vyžadovať dostatok zálievky.

Biele kaleráby môžete zasadiť ešte v júni, v júli už radšej saďte tie do modra sfarbené. Avšak aj kaleráby vyžadujú množstvo vody, preto je nutné pôdu udržiavať neustále vlhkú. Ak plánujete odísť na dovolenku a nemal by kto polievať, do kalerábov sa radšej nepúšťajte.

V júni môžete stále vysievať aj mrkvu. Tá však potrebuje hlboko prekyprenú hlinitopiesčitú pôdu s dostatkom živín. Avšak neprihnojujte ju v priebehu rastu. A ako inak, aj mrkve je nutné zaistiť primeranú vlahu.

Hrach... Vďačná plodina, ktorá rýchlo vyklíči a mladé struky možno tiež zbierať pár týždňov po vysiatí. Avšak aj hrach potrebuje závlahu, ktorú musíte v suchom lete zaistiť. 

V júni možno dokonca ešte sadiť aj rajčiny a papriky. Nad nimi sa ale dlho nezamýšľajte, keby ste ich zasadili príliš neskoro, nemusela by všetka úroda stačiť dozrieť. Ak nemáte v záhonoch miesto, môžete ich pestovať aj v nádobách.

 

Autor: PST

 

SÚVISIACE KATEGÓRIE


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať