Pripravili ste záhradu na mrazy

18. 11. 2022

Pripravili ste záhradu na mrazy

Vonkajšie vodovodné kohútiky, hadice, záhradné vodárne, zavlažovacie systémy, ale aj bazénové filtrácie a ďalšie zariadenia je potrebné včas pripraviť na zimu, aby ich nezničil mráz. Ak ste to ešte neurobili, teraz už nie je čas zazimovanie odkladať.

Máte na chate, kde sa nekúri domácu alebo záhradnú vodáreň? V takom prípade je nutné vypustiť vodu z čerpadla aj nádrže, inak by ich mohol mráz roztrhnúť. Rovnako tak je dôležité vypustiť vodu aj z potrubia, ktoré by mohlo premŕzať.

Uzavrite prívod vody do všetkých kohútikov, ktoré slúžia k vonkajšiemu zavlažovaniu. Ak nemáte možnosť vodu z potrubia k vonkajšiemu kohútiku úplne vypustiť, nechajte aspoň vonkajší kohútik úplne otvorený, aby voda mohla vysychať a v prípade premŕzania mala aspoň trochu priestoru na rozpínanie. Je to však úplne núdzové riešenie, istotu, že sa nič nepoškodí vám zaistí len ventil, ktorým vypustíte všetku vodu z potrubia, ktorým vedie k vonkajším kohútikom. 

Ak máte na záhrade nainštalovanú automatickú závlahu, nezabudnite ju skontrolovať. Odborne inštalované závlahy sú spravidla v najnižšom bode osadené drenážnym ventilom, ktorý zaistí, že voda z potrubia samovoľne vytečie, keď je vypnutý prívod vody, ale spoliehať výhradne na ventil by sa mohlo predražiť. 

Záhradné hadice upracte niekam, kde teplota neklesá pod nulu. Hadica mrazom skrehne a zamrznutá voda ju ľahko potrhá. Rovnako tak kropiace pištole k hadiciam. Vyprázdnite tiež všetky sudy a nádoby na dažďovú vodu a obráťte ich dnom nahor. 

Naposledy ešte skontrolujte, či ste správne zazimovali bazénové filtrácie. Z rúrok a prívodných hadíc vypustite vodu, skimmer a výpustné trysky uzavrite zátkami. Vypustite vodu z čerpadla aj filtračnej nádoby. Páku ventilu na filtrácii nastavte do polohy "zima" (winter).

Ak skladujete záhradnú techniku v nevykurovanej kôlni, nezabudnite na záhradné postrekovače, rosiče alebo tlakové čističe. Aj v nich často zostáva zbytok vody. Keď vám v tlakovej umývačke roztrhne čerpadlo, oprava bude veľmi drahá. 

Silu rozpínajúceho sa ľadu sa neoplatí podceňovať. Vie trhať skaly aj oceľ. Starostlivo preto prejdite záhradu a skontrolujte veci uložené v nevykurovaných záhradných domčekoch a kôlňach. Nakoniec nemalú škodu môže napáchať aj ľad, ktorý sa uvoľní z prasknutej fľaše a po roztopení voda natečie tam, kam nemá. 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať