Prečo patria stromy do záhrady?

24. 08. 2021

Prečo patria stromy do záhrady?

V súčasnosti je trendom stromy v záhradách nahrádzať skôr kríkmi a starostlivo zastrihávanými živými plotmi. Ak už sa nejaký strom v záhrade objaví, často sa jedná o nejaký cudzokrajný druh, ktorý je síce nádherný, ale v záhrade až moc "bije do očí".

Súčasným moderným záhradám tak nejak chýbajú duše. Pohľadom blúdite po kvetinách a drevinách dovezených z najrôznejších kútov celej planéty. Každá rastlina má pri tom pevne určené miesto v starostlivo udržiavanom záhone, ktorý lemuje dokonale strihaný trávnik. Akonáhle sa v takej záhrade objavia deti s loptou, nervózne ich sledujete, aby nešliapli tam, kam nemajú, alebo aby lopta nezničila niektorú rastlinku. V takej záhrade vám tieň poskytne iba slnečník alebo pergola. Všetko je tu umelé.

Potom si skúste predstaviť záhrady našich babičiek, kde dedo na lavičke v tieni pod jabloňou popíjal kávu. Opodiaľ sa v korune hrušky usadili sýkorky. Deti so psom pobehovali v strapatej tráve, tu si odtrhli čerešňu, tam si odtrhli ríbezle. Babička hromžila, že jej pes preskočil pivonkami, keď sa hnal za loptou, ktorá skončila v ružiach. To je presne tá záhrada, v ktorej chcete odpočívať. 

Naši predkovia nepoznali klimatizáciu a ani ju nepotrebovali. Okolo stavby zasadili stromy, ktoré v lete poskytli potrebný tieň a v zime, kedy je svetla menej lístie zo stromov opadalo, a slnko sa tak dostalo do okien. Všetko prebiehalo prirodzene. 

Stromy do záhrad proste patria, v ich korunách sa ukrývajú a hniezdia vtáci, žijú v nich aj rôzne druhy hmyzu. Aj človek sa v blízkosti stromov cíti akosi lepšie. Strom poskytuje v horúcich dňoch tak potrebný tieň. V neposlednom rade nám stromy môžu poskytnúť aj svoje plody. 

Ak sa rozhodnete vrátiť svojej záhrade tradičného ducha, je nutné starostlivo zvážiť, aký strom vysadíte na ktoré miesto. Spočiatku malý stromček sa za pár rokov rozkošatí. Keď jeho vetvy presiahnu cez plot, môže byť zdrojom susedských sporov. Bola by škoda vysadiť strom blízko plotu, aby ste mu po rokoch museli začať pílou mrzačiť polovicu koruny.

Čo je teda nutné zohľadniť?

  • Mám pre zvolený strom v záhrade dostatok miesta? Ako veľká bude jeho koruna za 10-20 rokov? Tento problém sme už vlastne spomínali. Strom by nemal presahovať za hranice vašej záhrady. Aj napriek tomu, že vy ste ho vysadili kvôli tieňu, sused môže mať iné predstavy. Strom zasadený na hranici pozemku nezasahuje cez plot len vetvami. Väčšinou si neuvedomujeme, že strom má aj korene, ktorými čerpá živiny a vodu. Sused asi nebude nadšený, keď mu váš strom bude odsávať vodu z prácne polievaných záhonov. Zabudnúť nesmieme ani na to, že susedovi môže vadiť lístie, ktoré bude padať na jeho pozemok.
  • Nebude strom príliš vysoký, aby ohrozoval okolie? Čo sa stane, keď sa do stromu oprie silný vietor? Niektoré stromy relatívne rýchlo vyrastú, ale majú mäkké korene. Taký strom sa do záhrady nehodí. Skoro vyčnieva zo svojho okolia a do jeho koruny sa môže dobre oprieť vietor, ktorý ho jednoducho zlomí alebo vyvráti. 
  • Budem zvládať hrabať lístie? Veľký strom síce poskytne veľa tieňa, ale tiež na jeseň zhodí poriadnu nádielku lístia. A ak sa jedná o drobné lístie, aké má napríklad vŕba, bude sa hrabať veľmi ťažko. Dnes vám s tým našťastie môžu pomôcť vysávače a fukáre na lístie. Niektoré stromy ale opadávajú pozvoľna, a tak budete lístie opakovane upratovať aj niekoľko týždňov.
  • Nie je niekto v okolí alergik? Bolo by bezohľadné pýšiť sa na svojej záhrade topoľom alebo brezou na úkor toho, že sused alergik nemôže ani vyvetrať, nie ešte vyjsť pred dom. 
  • Chcem okrasný, alebo ovocný strom? Ovocné stromy spravidla vyžadujú o niečo viac starostlivosti a niekedy sú náchylnejšie k napádaniu rôznymi škodcami, alebo chorobami. Za starostlivosť sa vám ale odmení svojimi plodmi. 

Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať