Prečo nepáliť popadané lístie?

11. 11. 2022

Prečo nepáliť popadané lístie?

Páliť či nepáliť lístie? Náš nedávny článok vyvolal diskusie plné emócií. Množstvo ľudí bohužiaľ vníma lístie ako odpad, ktorého je potrebné sa zbaviť. Je to škoda, pretože lístie môže byť cennou surovinou. 

Zabijete množstvo užitočných živočíchov. Lístie má v prírode svoje miesto. Prezimujú v ňom všelijaké užitočné potvory, ktoré vám budúci rok budú na záhrade pomáhať. Samozrejme v ňom tiež prežívajú tvory, ktoré človek na záhrade rád nevidí, ale aj tie do prírody patria. Lístie je biologický odpad plný cenných živín. Keď nemôžete alebo nechcete lístie sami kompostovať, skúste ho napríklad dať do vriec a odviezť do kompostárne. To platí najmä pre lístie zasiahnuté chorobami. V kompostárni prebieha proces kompostovania za pomerne vysokých teplôt, ktoré choroby zničia a lístie sa premení na hodnotnú surovinu.

Lístie môže poskytnúť zimné obydlie pre ježkov. Človek svojou činnosťou znepríjemnil život množstvu tvorov, ktorí dnes len ťažko hľadajú úkryt na prezimovanie. Skúste na záhrade vyrobiť domček pre ježkov, ktorý zasypete lístím a ďalším kompostovateľným materiálom. Proces hnitia bude domček zahrievať a ježkovia budú prezimovávať ako v bavlnke. Časom potom kompost využijete v záhrade.

Napadlo vás, že by sa v lístí dali pestovať napríklad zemiaky? Zmiešajte lístie s pokosenou trávou a vytvorte aspoň 20 cm hrubú vrstvu. Na jar do nej zasaďte naklíčené zemiaky a v priebehu roka prisypávajte pokosenú trávu. Na jeseň potom pozbierajte úrodu zemiakov, a ešte vám zostane kvalitný kompost.

Zdravé, nenapadnuté lístie využijete tiež ako mulč na zazimovanie rastlín. Napríklad ruže, ale aj ďalšie trvalky a kríky môžu byť citlivé na premrznutie koreňov. Prihrňte ich nad korene lístím a zeminou, kopu zakryte raždím, aby lístie nerozfúkal vietor a rozkladajúce sa lístie udrží korene v teple.

Pálenie suchých rastlinných materiálov obce často obmedzujú a upravujú všeobecne záväznými vyhláškami a rozhodne to nerobia z obyčajného rozmaru v snahe ľuďom čo najviac znepríjemniť život. Práve naopak, keby všetci ľudia boli ohľaduplní a používali zdravý rozum, množstvo vyhlášok a zákonov by vôbec nebolo treba. Bohužiaľ sa vždy nájde niekto bezohľadný, schopný ponoriť do hustého a nezdravého dymu polovicu dediny. 

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať