Prečo je tak dôležité rýľovanie záhonov?

27. 09. 2021

Prečo je tak dôležité rýľovanie záhonov?

Koniec leta a začiatok jesene je obdobie, kedy sa zbierajú posledné zbytky úrody a záhony je nutné pripraviť na ďalšiu sezónu. Záhony je potrebné poriadne porýľovať. Niektorí začínajúci a neskúsení pestovatelia túto činnosť často odkladajú až na jar. Práca s rýľom ide pomaly, je značne namáhavá a sychravé počasie často tiež chuť na záhradkárčenie nepridá. 

 

Ak sa ale chcete na budúci rok dočkať uspokojivej úrody, bez rýľovania sa záhony nezaobídu. Chrbát si ale pri rýľovaní lámať už dlho nemusíte. Na trhu sú dnes dostupné kultivátory a rotavátory všemožných typov, ktoré prácu urobia prakticky bez námahy za zlomok času v porovnaní s drinou pri rýli. Dostupné sú ako malé elektrické kultivátory pre malé záhony, tak silné motorové stroje, ktoré si poradia aj na menšom poli.

Rýľovanie rozruší pôdu, čím v prvom rade podstatne obmedzí rozrastanie buriny. Tým, že sa do pôdy dostáva vzduch, podporíte užitočné mikroorganizmy, ktoré v pôde žijú a pomáhajú rozkladať biologickú hmotu. Preto je dobré pri jesennom rýľovaní do pôdy zapraviť kompost alebo hnoj. Kompost by však mal byť aspoň 2 roky starý, aby ste si do záhonu nezaniesli semená buriny. Hnoj je významným zdrojom dusíka a ďalších živín. To ocenia najmä na živiny náročnejšie rastliny. Hnoj však nikdy nepoužívajte tam, kde budete pestovať cesnak.

Rýľovanie pôdy je veľmi dôležité rovnako v ťažkých a ílovitých pôdach. Tie majú tendenciu rýchlo sadnúť a na povrchu vytvoriť nepriepustnú vrstvu, ktorou neprenikne vzduch ani voda. Ťažké pôdy však nie sú všeobecne vhodné na pestovanie a ak chcete kvalitnú úrodu, najlepšou cestou je pôdu v záhonoch úplne vymeniť. Nie vždy je to ale možné. V takom prípade je nutné ťažkú pôdu kultivovať veľmi dôkladne a priebežne ju zľahčovať pridávaním kompostu. Kompostom nešetrite, ťažké pôdy majú tendenciu živiny na seba viazať a pre rastliny ju ťažko uvoľňujú.

V posledných rokoch sa stále častejšie hovorí o tzv. zelenom hnojení. Táto technika spočíva v tom, že po zbere zasejete na záhon rýchlo rastúce rastliny, ktoré do jesene stihnú vytvoriť väčšie množstvo zelenej hmoty. Rastliny potom pomocou kultivátora rozsekáte na drobné kúsky a zaryjete do zeme. Mikroorganizmy túto biomasu v pôde rozložia na toľko potrebné živiny. Tento rok už je síce na zelené hnojenie asi neskoro, ale skúsiť to môžete budúci rok.

 

Autor: PST

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať