Ochráňte svoje živé ploty pred poničením zverou

01. 12. 2021

Ochráňte svoje živé ploty pred poničením zverou

S nadchádzajúcou zimou bude mať lesná aj poľná zver stále zložitejšie podmienky pre získavanie potravy. Môže sa preto vydať aj do blízkosti našich obydlí a záhrad a tam spôsobiť škody na mladých stromoch, kríkoch a živých plotoch. 

Po väčšinu roku tento problém riešiť nemusíme, pretože divoká zver sa blízkosti človeka inštinktívne vyhýba. V zime ale hladná zver môže hľadať potravu aj na miestach, kam by sa v dobe hojnosti ani nepriblížila. Ak potom ohryzie kôru z mladého stromu, ktorý ste starostlivo opatrovali a konečne ste sa začali tešiť z prvých plodov, strom uhynie a vaša práca vyjde navnivoč.

Najlepšou obranou je samozrejme kvalitné oplotenie. Ak však pozemok nechceme, alebo nemôžeme z nejakého dôvodu oplotiť, je nutné pristúpiť k iným opatreniam. 

V prípade stromov je najúčinnejšia mechanická ochrana. Kmeň stromu jednoducho obalíme pletivom alebo inou zábranou. Dnes sú na trhu dostupné napríklad plastové ochrany stromov, ktoré možno jednoducho nasadiť aj zložiť. Ochrana musí byť dostatočne vysoká a v oblastiach, kde bežne napadne vysoká vrstva snehu, je dôležité pamätať aj na to, že zver zo snehu dotiahne oveľa vyššie.
Zároveň je dôležité zo záhrady odstrániť všetko, čo by mohlo zver lákať. Pozbierajte všetky popadané plody. Ak nie sú zhnité, môžete ich odniesť do lesa, a zverom tak prilepšiť. Záhrade tým prospejete aj tak, že v popadaných plodoch nebudú prezimovať škodcovia a choroby.

Dosť často sa ale zabúda na živé ploty a kríky. Ak zver ohryzie ich výhonky, a krík to rovno nezahubí, budete na jar čakať dlho, než znovu ožije. Keď bude poškodenie veľké, môže trvať aj celú ďalšiu sezónu, kým sa krík dostatočne spamätá. Avšak chrániť krík a živé ploty mechanickou zábranou by bolo pomerne zložité. K ochrane je možné použiť postrek, ktorý zver odpudzuje, avšak ten je nutné podľa početnosti zrážok obnovovať. Vyskúšať môžete tiež rady našich babičiek. Textilné sáčky (môžete použiť napríklad aj ponožky) naplňte ľudskými vlasmi a rozvešajte ich po kríkoch a po živom plote. Pach človeka, ktorý je z vlasov cítiť vraj udrží zver od kríkov v dostatočnej vzdialenosti. Nesmie sa však jednať o vlasy farbené, kde farba prebila prirodzený ľudský pach. Podobne účinné sú vraj aj chlpy šeliem.

V posledných rokoch sa na trhu objavujú rôzne zvukové plašiče. Spravidla pracujú na frekvencii nepočuteľnej pre človeka. O ich účinnosti sa však dá diskutovať. Niektorá zver si na ne môže zvyknúť. Naopak ak máte vy alebo susedia psa, mačku alebo iné domáce zvieratá, môže im taký plašič spôsobovať utrpenie. Často si totiž neuvedomíme, že čo nepočujeme my, domáce zvieratá môžu vnímať veľmi intenzívne. Zvukové plašíče teda používajte s rozvahou. 

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať