Nevyhadzujte popol, je to cenná surovina
13. 12. 2021
Čo môže byť symbolom domácej pohody viac, než plápolajúci oheň v krbe. Oheň na praskajúcom dreve v nás vzbudzuje pocit bezpečia a tepla, pohľad do plameňov nás akosi fascinuje a upokojuje. Snáď je to v nás hlboko zakorenené z dôb dávno minulých, kedy ľudia vykresali plamienky v prvých ohniskách, okolo ktorých sa spoločne hrali a rozprávali.
Kúrenie drevom je dnes opäť na vzostupe. Jedná sa o jeden z lacnejších spôsobov vykurovania. Ak máte zásobu dreva na zimu, nemusíte sa spoliehať na dodávky energie tretích strán, navyše sa jedná o ekologické kúrenie z obnoviteľného zdroja.
Pri spaľovaní dreva vzniká veľmi jemný popol, ktorý naši predkovia vedeli rôznymi spôsobmi využiť. Ich zdroje boli obmedzené, preto sa vždy snažili spotrebovať všetko dostupné. Prečo sa od nich teda niečo nepriučiť. Bolo by pochabé vyhadzovať niečo, čo nám môže poskytnúť mnoho úžitku.
Vedeli ste napríklad, že sa drevený popol využíval napríklad na výrobu mydla alebo na čistenie zubov? Dnes by sme také využitie hľadali snáď len v núdzi, ak by bolo nutné prežiť dlhodobo niekde v prírode. Avšak ako čistiaci prostriedok ho využiť môžeme. Drevený popol je veľmi jemný, zároveň je však abrazívny. Ak z vody a popola vytvoríte pastu, je možné ju skvelo využiť najmä na čistenie kovov. Pomôže pri čistení grilu alebo grilovacieho náradia. Spoľahlivo vyčistí napríklad aj striebro.
Popol je skvelé hnojivo, musí sa však jednať výhradne o drevený popol. Popol obsahuje až 70% uhličitanu vápenatého, je teda alkalický. Preto s ním možno znižovať kyslosť pôdy v záhonoch. Vychladnutý drevený popol je možné pridávať aj do kompostu. Zvýši v ňom hladinu toľko potrebného draslíka.
V záhonoch sa dá popol využívať aj ako ochrana pred slimákmi. Popol dobre absorbuje vodu, slimáky vysušuje, preto sa mu budú vyhýbať. Stačí nasypať popol okolo rastlín, ako prekážku. Avšak funguje, len ak je suchý, preto sa musí bariéra z popola po polievaní a daždi obnovovať.
Savosť popola možno využiť aj na čistenie olejových škvŕn z asfaltových alebo betónových chodníkov či dlažby. Posypte olejovú škvrnu suchým popolom, nechajte ho dostatočne dlho pôsobiť a potom ho zameťte.
V zime možno popol využiť ako rýchle a dočasné riešenie na posyp zľadovatenej cesty.
V núdzi možno popol využiť aj na odstránenie vlhkosti zo vzduchu. Stačí ho dať do vhodnej nádoby a umiestniť napríklad do rohu vo vlhkom sklade.
Nie je teda škoda popol z dreva sypať do popolnice a platiť za jeho odvoz?
Autor: PST
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať
Elektrická štvorkolka a e-skúter v mrazoch
11. 12. 2024Ako sa rozširuje ponuka rôznych akumulátorových vozidiel, množia sa nejasnosti o tom, ako sa bude správať elektrické…