Nekonečný boj s burinou - ako vyhrať bitku

30. 06. 2021

Nekonečný boj s burinou - ako vyhrať bitku

O boji s burinou sme už písali niekoľkokrát, ale ako sa hovorí: "Opakovanie je matka múdrosti". Kto má nejaký ten rok vlastnú záhradu, dávno pochopil, že tento boj nie je možné vyhrať natrvalo. Aj keď sa niekedy môže zdať, že sme definitívni víťazi, burina sa vždy objaví znovu a znovu. Semená do záhrady zanesie vietor, hlodavce, vtáky a častokrát aj my sami na topánkach a oblečení.

Burinu v trávniku môžete síce zlikvidovať vhodným selektívnym herbicídom, avšak iba v prípade, že ste ochotný rozstrekovať po záhrade chémiu. To je nutné vykonávať veľmi obozretne, aby vietor nezaniesol herbicíd tam, kam nechceme a nezahubili sme tým aj rastliny v priľahlých záhonoch. Ručne z trávnika možno dokážeme odstrániť nejakú tú púpavu alebo bodliak, s ďatelinou si ale neporadíme.

Do istej miery je možné obmedziť výskyt buriny v trávniku tiež pravidelnou vertikutáciou. Pomerne veľa času zaberá aj hnojenia trávnika a jeho pravidelné kosenie. V hustom a zdravom trávniku sa burina horšie uchytí, naviac väčšina buriny je na prísun živín menej náročná, a tak im pravidelne hnojená pôda s dostatkom živín moc nevyhovuje. Značnú časť buriny spoľahlivo zničíte častým a pravidelným kosením. Ak budete kosiť trávnik 1-2x týždenne, väčšinu buriny to natoľko vysilí, že postupne uhynie. To je napríklad jeden z dôvodov, prečo vyzerá trávnik, o ktorý sa pravidelne stará robotická kosačka o poznanie lepšie, než trávnik, ktorý kosíme nepravidelne ručne. 

V prípade zeleninových záhonov z počiatku burinu zničí dôkladné porýľovanie. S rýľom je to náročná práca, ale ak použijete kultivátor, jednoducho a rýchlo rozdrobíte do hĺbky pôdu takým spôsobom, ako to ručne nie je možné urobiť. Semená buriny sa vďaka tomu dostanú hlboko pod zem, kde nemajú šancu vyklíčiť. Na druhú stranu má prekyprená pôda ideálne podmienky na klíčenie semien, a to nielen tých, ktoré vysejeme my, ale aj tých, ktoré k nám zanesie vietor. Potom teda príde na rad ručné vytrhávanie, pretože neexistuje žiadny selektívny herbicíd, ktorý by likvidoval iba burinu.

Ak zakladáte nový záhon tam, kde roky bujnela voľne vysoká tráva a ďalšia vegetácia, počítajte s tým, že budete s burinou bojovať oveľa dlhšie a húževnatejšie. Pôda na takých miestach bude obsahovať množstvo semien rôznych tráv, lúčnych kvetín a ďalších bylín, ktoré všeobecne v záhone považujeme za burinu. Tie tu môžu čakať vhodné podmienky na vyklíčenie aj niekoľko rokov. Preto je nutné obrniť sa na dlhšiu dobu trochou trpezlivosti, alebo pôvodnú zeminu odkopať a nahradiť novou, navezenou napríklad z kompostárne. 

Obmedziť výskyt buriny je možné aj použitím netkanej textílie, tá sa však nehodí pod každú rastlinu. Textília udrží v pôde vlhkosť, a nemusíte preto tak často polievať. Ideálne je položiť ju napríklad pod jahody, ktoré vďaka nej nebudú pri dozrievaní ležať priamo na hline a nahnívať. Na mrkvu, reďkovky a ďalšiu siatu zeleninu je však textília nepoužiteľná.

Podobne má len malý význam dávať textíliu pod mulč v okrasných záhonoch. Mulč totiž trochu tlie, a tak už za tri roky sa na textílii vytvorí vrstva humusu, na ktorej sa burina jednoducho uchytí. Jedinou výhodou v tomto prípade je, že niektorým burinám textília zabráni hlboké zakorenenie, a pôjdu teda oveľa jednoduchšie vytrhnúť. 

Ak použijete textíliu ako podklad pod záhony vysypané štrkom alebo okruhliakmi, ani v tomto prípade nemáte vyhraté natrvalo. Aj tu sa môžu časom uchytiť semená nenáročných bylín. Avšak nie vždy je nutné za každú cenu burinu hubiť. Nie je totiž burina ako burina. V štrku sa často rád uchytí napríklad divozel, ktorý je vo výbere miesta, kde bude rásť dosť tvrdohlavý a nedá sa presadiť. Divozel v záhone je preto taký malý zázrak. V kvetinových a bylinkových záhonoch preto môžeme uplatniť aj pravidlo, kedy niektoré rastliny cielene ponecháme. Napríklad lúčne kvety môžu záhon neobvykle spestriť, iné bylinky využijete ako korenie alebo liečivky.

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať