Nebaví vás hrabať lístie? Urobte z práce zábavu!

26. 09. 2022

Nebaví vás hrabať lístie? Urobte z práce zábavu!

Tiež to máte tak, že pri niektorej práci relaxujete a potom sú práce, ktoré vyložene neznášate? Napríklad také hrabanie lístia určite nepatrí medzi tie najobľúbenejšie.

Síce je koniec septembra, ale už teraz sledujeme, ako niektoré stromy menia farbu a na trávniku sa začínajú objavovať prvé listy. Skrátka sa opäť blíži doba, kedy stromy zhodia lístie a uložia sa na zimný spánok. Všetko popadané lístie ale bude potrebné upratať, inak poskytne do jari domov všemožným škodcom, ktorí na jar zamoria záhradu. Nehovoriac o rôznych chorobách, ktoré budú budúci rok decimovať všetky rastliny a úrodu. Navyše ak by sme lístie nechali ležať celú zimu na trávniku, na jar budeme mať čo robiť, aby sme zaplátali holé miesta, kde trávnik zlikvidovala pleseň.

Ak si teda prácu uľahčíme tým, že necháme lístie na záhrade ležať do jari, jeho upratovaniu sa rovnako tak nakoniec nevyhneme, navyše budeme mať množstvo ďalšej práce s tým, aby sme zlikvidovali následky, ktoré tam vzniknú. Nesmieme zabúdať ani na finančné náklady spojené s nákupom na postreky proti škodcom a chorobám, ktorým vrstva lístia poskytla miesto na prezimovanie. 

Na záhrade bývajú často miesta, kam sa s hrabľami ani s najväčším úsilím nedostaneme. Pretiahnuť hrable medzi hustými vetvami živého plotu je nemožné, rovnako tak nejde vyhrabať lístie na skalke medzi kameňmi alebo v záhonoch s trvalkami. Našťastie nám dnes s upratovaním lístia môže pomôcť technika - vysávač na lístie. 

Vysávač lístia má oproti hrabliam množstvo výhod. Úzka hubica vysaje lístie aj z tých najnedostupnejších zákutí, na rovných plochách prepneme vysávač do režimu fukáru a lístie rýchlo sfúkneme na veľkú hromadu. Nemusíme tak pomaly vysávať na trávniku lístok po lístku, fukár zaberie oveľa väčšiu plochu naraz. A keď je lístie pohromade, prepneme fukár opäť do režimu vysávača a lístie nasajeme do vaku. Mohli by sme síce hromadu lístia jednoducho naložiť a odviezť, lenže vysávač má v sebe integrovaný drvič, ktorý lístie do vaku namelie na drobné kúsky. Vďaka tomu v komposte zhnije oveľa rýchlejšie, a navyše ho tak ľahko z kompostu nerozfúka vietor. Ale aby sme len nechválili, vysávač má aj jednu nevýhodu - neporadí si s mokrým lístím. Ťažké mokré lístie zlepené vodou nasáva aj fúka zle. Preto je nutné vystihnúť dobu, kedy je vhodné s vysávačom vyraziť do záhrady. 

Aku vysávač HECHT 9940 možno ľahko prerobiť na fukár

A aký vysávač je najlepší? Motorový vysávač sme pre malé záhrady rovno zavrhli. Je síce oveľa výkonnejší než elektrické a akumulátorové vysávače a prácu by zvládol oveľa rýchlejšie, je však hlučnejší a zložitejší na údržbu. Navyše, ak máte na záhrade len pár stromov, pre menšiu nádielku lístia si vystačíte s elektrickým alebo akumulátorovým vysávačom. 


Stačí pripojiť vak a saciu hubicu a z fukáru je vysávač... 

Voľba nakoniec padla na akumulátorový vysávač. Dôvody boli hneď dva. Tým prvým je skutočnosť, že nemusíte za každým rozmotávať predlžovací kábel k elektrickému stroju. Navyše kábel neustále niekde prekáža, čo chvíľu sa niekde zasekne a určite sa vám neraz stalo, že ste s ním aj polámali kvety v záhone. Tým druhým dôvodom bolo, že ide o stroj z akumulátorového programu a batériu a nabíjačku na tento stroj možno použiť aj na množstvo ďalších z rovnakého programu, čím výrazne ušetríte. 

Z nudnej a zdĺhavej práce s hrabľami sa s vysávačom stala zábava a do vysávania sa väčšinou zapoja aj deti. Tie možno začne vysávanie baviť natoľko, že sa budú o vysávač hádať.

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať