Najlacnejšia klimatizácia je zadarmo
29. 07. 2022
Vysoké letné teploty nás vedia pekne potrápiť. Slnečné lúče rozpaľujú všetko, na čo dopadnú a tak je pomerne zložité nájsť miesto, kde by sme sa ochladili. Nie je možné tráviť všetok čas v tieni pri vode a s tým, ako rastú ceny elektriny, sa klimatizácie pomaly stávajú komfortom, ktorých prevádzku si nemôže dovoliť každý.
Ak teploty stúpajú k tridsiatkam, slnko rozpáli dom natoľko, že steny naakumulujú teplo a bez klimatizácie je nemožné vnútorné priestory schladiť ani v noci, kedy vonku teplota klesne. Ak panujú trópy niekoľko dní po sebe, nepomôže ani kvalitná izolácia na dome. Slnko môže povrch rozpáliť aj na viac než 60 °C. V takom prípade je po dlhšom čase izolácia málo účinná, teplo sa presunie do stien a v noci potom izolácia bráni tomu, aby steny mohli vychladnúť. V rozpálenom dome sa nedá poriadne spať, cez deň sme unavení, nesústredení a vysoké denné teploty únavu len násobia.
Zásadným problémom je trend poslednej doby, kedy z našich záhrad vymizli vyrastené stromy. Moderné záhrady sa honosia starostlivo pokosenými trávnikmi, dokonale strihanými živými plotmi a nízkymi okrasnými kríkmi. Ak sa poohliadneme do histórie, zistíme, že naši predkovia okolo svojich stavieb často mali vysoké a košaté stromy. Vzrastlé listnaté stromy ako lipy, gaštany, orechy cez deň poskytovali príjemný tieň. Dôležité však bolo, aby sa jednalo o stromy, ktoré na jeseň zhodia lístie. S tým ako v zime ubúda svetlo, stromy bez lístia ho pustili na stavbu a aj to málo slnečných lúčov občas pomohlo dom trochu ohriať. V lete naopak strom udržiaval dom aj jeho okolie v tieni. Rozdiel teploty povrchu steny na slnku a v tieni pritom môže byť aj väčší ako 50 %. V praxi to potom môže znamenať, že steny na slnku sa rozpália na 60 °C, zatiaľ čo steny v tieni majú len 25 °C.
Nie je však tieň ako tieň. Pod slnečníkom sa síce budete cítiť lepšie, než na ostrom slnku, ale určite ste si všimli, že pod stromom je ďaleko príjemnejšie. Čím to je? Zatiaľ čo sa plachta slnečníka rýchlo rozpáli, strom sa dokáže aktívne ochladiť. V horúcich dňoch vylučuje na povrch listov vodu, ktorý ich tým, ako sa odparuje, chladí. Strom sa teda vlastne dokáže potiť a funguje teda ako taká veľká prírodná klimatizácia. Udrží príjemnú klímu v záhrade aj v dome.
Čo sa teda poučiť od našich predkov a vrátiť do záhrad vzrastlejšie stromy? Môžu vám ušetriť množstvo peňazí a jedinou drobnou nepríjemnosťou snáď je, že budete musieť na jeseň upratať trochu lístia. Ale ak lístie nechcete po vzore dedkov a babičiek hrabať hrabľami, môžete si obstarať napríklad vysávač na lístie, s ktorým bude upratané behom chvíľky.
Autor: PST
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.