Krovinorez alebo vyžínač?

29. 07. 2022

Krovinorez alebo vyžínač?

Aký je rozdiel medzi krovinorezom a vyžínačom? Stále je množstvo ľudí, ktorí v tom nemajú úplne jasno.

Aby v tom bol ešte väčší zmätok, niektorí ľudia si pletú aj krovinorez s plotostrihom. Popravde je názov krovinorez naozaj zavádzajúci, niekto by možno čakal, že sa s ním kosí krovie a nie je určený na kosenie trávy. Ako to teda je?

Vyžínač je osadený strunovou hlavou

Vyžínač je jednoúčelové zariadenie, ktoré je určené výhradne na kosenie trávy. Najčastejšie je vybavený strunovou hlavou, existujú však aj vyžínače s výmennými plastovými čepeľami. Rotujúca pružná struna jednoducho presekne trávu, avšak keď narazí na pevný predmet, skĺzne po ňom. Preto je možné vyžínačom kosiť pozdĺž stien, plotov a obrubníkov, bez toho aby ich poškodil. Pri náraze sa struna na tvrdej prekážke samozrejme obrusuje, preto je navinutá na hlave na cievke a postupne sa odvíja. Vyžínače bývajú najčastejšie poháňané elektrickým motorom napájaným zo siete alebo z batérie. Môžete sa však stretnúť aj s pomerne výkonnými vyžínačmi so spaľovacím motorom. 

Pri krovinoreze možno vyberať medzi strunou a nožom...

Krovinorez býva oproti vyžínaču robustnejší a spravidla má aj výkonnejší motor. Môže byť osadený strunovou hlavou rovnako ako vyžínač. Strunovú hlavu je ale možné nahradiť aj oceľovým nožom, s ktorým jednoducho pokosíte aj vysokú trávu a mladé náletové dreviny. Výkonné modely dokonca umožnia osadenie pílovým kotúčom, s ktorým pokácate aj mladé stromčeky. Aby toto všetko krovinorez zvládol, musí mať dostatočný výkon a naozaj robustnú konštrukciu. To sa samozrejme citeľne prejaví na hmotnosti, preto je krovinorez pri práci zavesený na popruhu, aby ste nedržali celú váhu iba v rukách. Oproti tomu malý elektrický vyžínač ľahko udržíte aj v jednej ruke.

Kedy vybrať vyžínač a kedy krovinorez?

Vyžínač je ideálnym nástrojom pre finálnu úpravu po pokosení trávnika klasickou kosačkou. Jednoducho s ním pokosíte miesta, kam kosačka nedosiahne. Sú to najmä úzke pásy trávy pozdĺž plotu, steny alebo obrubníka. Na tieto drobné úpravy by bolo neefektívne používať veľký a ťažký krovinorez, aj keď by si s tým tiež poradil. Ten je skvelý najmä na kosenie väčších plôch, ktoré sú pre kosačku neprístupné. Môžu to byť prudšie svahy, lúky s vysokým porastom aj pozemky, kde je prerastená tráva plná drobných náletových drevín.

 

Autor: PST

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať