Kosačka má dnes 191 rokov!

31. 08. 2021

Kosačka má dnes 191 rokov!

Viete, že prvá kosačka na trávu bola patentovaná 31. augusta 1830? Dnešným dňom preto kosačky oslavujú 191 rokov od svojho vzniku. O patent na prvú kosačku požiadal Angličan Edwin Beard Budding a tento patent mu bol 31. augusta 1830 skutočne udelený.

Vtedy sa samozrejme nejednalo o rovnaký typ kosačky, aký vídame na väčšine našich záhrad, ale o kosačku vretenovú, ktorá stále patrí medzi najobľúbenejšie typy kosačiek predovšetkým vo Veľkej Británii. Budding dostal nápad na konštrukciu vretenovej kosačky vo chvíli, kedy sa pozeral na stroj na zastrihávanie plátna. Tento stroj pomocou vretenového valca odstrihával tenký pásik nerovnomerného okraja plátna, čoho výsledkom bol dokonale rovný okraj!

Kosačka bola navrhnutá na kosenie trávnikov na športoviskách, v rozľahlých záhradách a parkoch. Kosačku museli obsluhovať dvaja ľudia - jeden ju ťahal a druhý tlačil. Pred hlavným veľkým valcom, ktorý pomocou prevodov roztáčal vreteno, bol umiestnený druhý menší, pomocou ktorého sa nastavovala výška kosenia. Prvé dve kosačky putovali do Zoologickej záhrady Regent's Park v Londýne a Oxfordskej vysokej školy.

Po desiatich rokoch inovácií bola vytvorená výkonnejšia kosačka ťahaná zvieratami. Trvalo ďalších 16 rokov, kým vznikla prvá kosačka poháňaná parou. Prvá firma špecializovaná na výrobu kosačiek bola založená až v roku 1921.

Kosačky sa časom začali tešiť veľkej obľube a v záhradách postupne nahradili kosy. Vretenové kosačky dokonale zastrihávajú nízky trávnik, a práve vďaka pôvodu vretenovej kosačky sa mu hovorí anglický.

Prvá rotačná kosačka, ktorú poznáme dnes z väčšiny slovenských záhrad, bola patentovaná až pred druhou svetovou vojnou. Avšak väčšieho rozmachu sa rotačné kosačky dočkali až v 50. rokoch, kedy vypršal tento patent, a tak sa mohli dostať do celosvetovej masovej výroby. 

Napriek tomu, že dokonalý anglický trávnik je možné dosiahnuť len s vretenovou kosačkou, rotačné kosačky sa stali obľúbenejšie vďaka svojej jednoduchšej a lacnejšej konštrukcii, ľahšej obsluhe aj údržbe.

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať