Kam uskladniť drevo?
06. 09. 2022
Ceny energií asi tento rok prinútia množstvo ľudí, aby sa od pohodlného kúrenia plynom alebo elektrinou vrátili ku kúreniu drevom. Palivové drevo je stále jednou z najlacnejších alternatív, ako udržať doma teplo aj v zime, a pritom nezruinovať rodinný rozpočet.
Nedostatok palivového dreva, jeho stúpajúca cena a zároveň postupne vypredané zásoby kachlí všetkých typov ukazujú, že množstvo rodín sa rozhodlo prejsť od pohodlného otočenia termostatom k prikladaniu dreva do kachlí.
Kúriť by sa však malo len dobre vyschnutým drevom. Pri mäkkom dreve, ako je napríklad smrek, to znamená presychanie aspoň jeden alebo dva roky. Vlhké drevo má totiž citeľne nižšiu výhrevnosť, viac kúri, a tak zanáša komín a sklo na krbových kachliach. Pri pálení vlhkého dreva vlastne vďaka nižšej výhrevnosti tiež nechávate až štvrtinu nákladov za jeho nákup vyletieť komínom.
Ak vás ceny energií prinútili začať kúriť drevom až teraz, preschnuté drevo budete zháňať len ťažko, teda vám asi neostáva nič iné, než sa zmieriť s tým, že si zakúrite vlhkým drevom. Vyplatí sa však myslieť dopredu a rovno nakúpiť drevo aj na budúci rok, ktoré necháte preschnúť. K tomu je však dôležité ho správne uskladniť.
Uskladnené drevo by rozhodne nemalo ležať na zemi, z ktorej by nasávalo vlhkosť. Ak nemáte kôlňu s vyvýšenou podlahou, môžete ho uskladniť na starých paletách, ktoré izolujú od zeme a navyše zaistia, že cez drevo bude odspodu prúdiť vzduch, a tak bude presychať rýchlejšie. Do istej miery síce nevadí, keď drevo zmokne, pretože dažďová voda sa vsiakne iba do povrchu a rýchlo vyschne, ale presychanie sa tým značne spomalí. Preto je ideálne mať drevo pod strechou.
Ideálne je mať kôlňu, do ktorej môže prúdiť vzduch aj stenami, lenže nie každý je taký kutil, aby si ju vybudoval sám, mnohých tiež tlačí čas, pretože vykurovacia sezóna sa pomaly ale isto blíži.
Alternatívou tak môžu byť rôzne stavebnice záhradných domčekov, ktoré možno často zmontovať vo dvojici za jedno popoludnie. To platí najmä pri domoch z plechu. Tie sú už od výroby vybavené náterom, stenu aj strechu tvoria trapézové plechy, ktoré sú vďaka lisovaným záhybom pomerne pevné. Taký domček teda stačí zmontovať a ihneď ho môžete začať používať.
Dôležité je ale domček dobre ukotviť do zeme. K záhradným domčekom HECHT možno voliteľne dokúpiť kotviacu sadu. Najjednoduchším spôsobom je pod domček položiť veľkoformátové betónové dlaždice a ukotviť ich pomocou skrutiek a hmoždín priamo do dlaždíc. Ešte jednoduchšie je použiť kotviace skrutky, ku ktorým základný rám domčeku priskrutkujete. často je kotvenie riešené tiež tak, že sa z trámov zostaví podlahový rám, pobije sa podlahovými doskami a domček sa ukotví priamo do rámu. Nevýhodou je nižšia životnosť dreva, ktorá musí dobre izolovať od zeme.
Záhradný domček však nemusí slúžiť len na uskladnenie dreva, vyrieši aj problém, kam po sezóne uložiť náradie a záhradnú techniku.
Autor: PST
Súvisiace kategórie:
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.