Je najlepšia doba na strihanie živých plotov

17. 06. 2021

Je najlepšia doba na strihanie živých plotov

Aj keď zásadné omladzovacie zásahy do živých plotov by sme mali robiť v dobe zimného spánku, práve jún je najvhodnejšia doba, kedy by sme mali živým plotom urobiť finálny "zostrih".

Rastliny najviac rastú od marca a tento prudký rast ustáva práve v júni. Preto júnovým strihom docielite tie najlepšie výsledky. Ak urobíte strih starostlivo, bude väčšine kríkov stačiť len tento jeden ročný strih. To sa týka najmä ihličnatých živých plotov. Listnaté ploty rastú rýchlejšie, podľa potreby ich môžete strihať 2 alebo 3-krát ročne. 

Priebežne ich ale môžeme strihať prakticky celé leto, až do prvej polovice septembra. Omladzovacie rezy robte od novembra do marca, nesmie však mrznúť.

Čím živé ploty strihať?

Základom sú samozrejme záhradné nožnice. Malé nožnice použijete napríklad pre strih veľkolistých kríkov, ako sú napríklad vavrínovce. Na tie je nevhodné používať elektrický alebo motorový plotostrih, pretože by prestrihal a poškodil aj listy na neodstrihnutých vetvách.

Ako živé ploty dorastajú a niektoré vetvy silnejú, môžu sa hodiť aj silnejšie pákové nožnice alebo pílka

Najsilnejším pomocníkom je samozrejme plotostrih. Pre rozsiahlejšiu prácu je ideálny niektorý z výkonných motorových strojov.

V bežnej záhrade si často vystačíte s elektrickým plotostrihom, ktorý sa jednoduchšie obsluhuje a vyžaduje jednoduchšiu údržbu než stroj so spaľovacím motorom. Nevýhodou je nutnosť napájacieho kábla, na ktorý navyše musíte dávať neustále pozor, aby ste ho v hustom poraste omylom neprestrihli. Preto vždy radšej voľte kábel, ktorý je v zeleni dobre vidieť, ideálne napríklad oranžovej farby.

Alternatívou môže byť aj akumulátorový plotostrih. Je ľahký a jednoducho sa obsluhuje podobne ako elektrický. Nie je tak hlučný a neprodukuje emisie ako motorový stroj. Zároveň ale nepotrebuje žiadny prívodný kábel.

Pre strih vysokých živých plotov môžete použiť teleskopické plotostrihy, s ktorými zo zeme zastrihnete ploty aj vyššie než 3 m. Odpadá tak nebezpečné lezenie po rebríku.

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať