Ideálna doba na výsadbu tulipánov

02. 09. 2021

Ideálna doba na výsadbu tulipánov

Ak sa chcete na jar dočkať nádherne kvitnúcich tulipánov, práve teraz je ideálna doba prichystať sa na výsadbu cibúľ. Tulipány je možné sadiť podľa počasia od polovice septembra do októbra, máte ešte preto nejaký čas na to, aby ste si zaobstarali kvalitné cibule.

Tulipány u nás patria k najobľúbenejším a najrozšírenejším kvitnúcim cibuľovinám. Od 17. storočia, kedy sa začali tulipány krížiť, sa podarilo vyšľachtiť nespočetné množstvo odrôd najrôznejších farieb aj tvarov. Tulipány nájdete jednoduché, plnokveté, jednofarebné žíhané, s rovnými alebo rozstrapkanými okvetnými lístkami...

Výsadbu cibúľ je nutné prispôsobiť teplote. Ak je rok chladnejší, vysádzajte ich už od polovice septembra, ak je teplo, môžete ich sadiť aj na začiatku novembra. Rozhodne nič neuponáhľajte, keď tulipány vysadíte príliš skoro, mohli by cibule v prípade teplejšieho počasia stihnúť vyrašiť ešte na jeseň. To by ich mohlo vysiliť natoľko, že by zimu neprežili.

Cibule vysádzajte do dobre porýľovaných záhonov, s tým vám môže pomôcť napríklad malý elektrický alebo akumulátorový kultivátor. Pripravte si jamy hlboké asi 15 cm a široké približne 25 cm, do ktorých budete cibule sadiť (hĺbku a šírku jamy upravte podľa veľkosti cibúľ). Tulipány vyžadujú dobre priepustnú hlinito-piesčitú pôdu. Ak máte na záhrade pôdu horšie priepustnú, môžete pri výsadbe vykopať jamu hlbšiu o 3-5 cm než je pre výsadbu potrebné. Tento rozdiel vyplňte pieskom, ktorý bude slúžiť ako drenáž. Zabránite tým hnitiu cibúľ. Na piesok dajte 5 cm vrstvu kvalitného substrátu. 

Tulipány je najvhodnejšie sadiť v trsoch, vždy po 5-6 cibuliach. Jednotlivé cibule však musia byť od seba vzdialené minimálne 8 cm. Každá cibuľa musí byť tak hlboko, ako je dvojnásobok jej výšky. Cibuľky zasypávajte opatrne, aby sa neprevrátili, vždy musia smerovať výhonkom nahor. Po zasypaní povrch jemne udupte, aby ste cibule nepoškodili. Cibule potom dobre polejte.

Miesta, kam ste tulipány zasadili je vhodné dobre označiť, aby ste ich na jar omylom neporýľovali alebo nevykopali. V teplejších dňoch cibuľky polievajte, na zimu je dobré zakryť ich napríklad raždím, aby ste ich chránili pred mrazom.

 

Autor: PST

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať