Február je ideálny na prerezanie niektorých stromov

01. 02. 2024

Február je ideálny na prerezanie niektorých stromov

V dobe, kedy sa príroda uložila na zimný spánok, je vhodné využiť vegetačný pokoj na zimný prerez. Nie je však vhodný pre všetky druhy stromov, v našich záhradách sa týka najmä jadrovín, teda jabloní a hrušiek. S kôstkovinami radšej počkajte na apríl, poopiľovať ich možno do konca leta. A napríklad orech nechajte až na leto. 

Pri prerezávaní je dôležité nájsť rovnováhu medzi tým, čo je nutné a tým, čo strom nepoškodí. Najmä pri starších zanedbaných stromoch môže byť nutný rozsiahlejší zásah, ten sa ale musí rozložiť do niekoľkých rokov a nerobiť ho naraz. Aby ste strom celý naraz prerezali a skrátili všetky hrubšie vetvy, s najväčšou pravdepodobnosťou by rýchlo vyhnal len množstvo nových výhonkov a ovocia by ste sa nedočkali.

Naopak sa nebojte vyrezať všetky vlky. Tie stromu odčerpávajú energiu, ktorú by mohol vložiť do plodov. Zároveň koruna zahustená zbytočnými výhonkami bráni prístupu svetla a vzduchu. Drží sa v nej vlhkosť, ktorá podporuje množenie húb, plesní a machu. Ideálna koruna stromu je vzdušná a pravidelne tvarovaná.

Dôležitý je tiež správny výber náradia. Zabudnite na starú hrdzavú pílu po dedovi, ktorá sa roky povaľuje v kôlni. Náradie musí byť ostré a čisté, aby bol rez čo najhladší a rýchlo sa hojil. Ostré pákové nožnice a píla s ostrými zubmi sú základ. Prácu si uľahčíte vyvetvovacou pílou alebo malou ručnou reťazovou pílkou na akumulátorový pohon. Pri tých je nutné reťaz mazať olejom. Používajte vždy ekologické oleje pre stratové mazanie, aby ste strom nekontaminovali chemikáliami.

Starostlivo tiež odstráňte všetky suché a choré vetvy, ktoré by sa mohli stať vstupnou bránou pre choroby a škodcov. Zároveň nezabudnite všetky rezy dôkladne ošetriť latexom.

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať