Čo zasiať a zasadiť na prelome apríla a mája?

29. 04. 2021

Čo zasiať a zasadiť na prelome apríla a mája?

Priebeh tohtoročnej jari je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi vcelku neobvyklý. S mrazmi v apríli počítal asi málokto. Sezóna sa nám tým posunula a výsev a výsadbu sme boli nútení odložiť na neskôr. 

Mnohí z nás majú po byte rozmiestnené nádoby s priesadami a netrpezlivo sledujú predpoveď počasia. Tí šťastnejší, ktorí majú na záhrade skleník majú pred ostatnými náskok. Aj im však určite nočné mrazy spôsobili nejednu vrásku.

Ak sa meteorológovia nemýlia, na budúci týždeň by sa malo začať otepľovať a nočné mrazíky by nás už nemali zaskočiť. Aj napriek tomu však nebude od veci ochrániť čerstvo vysiatu a zasadenú zeleninu pred prízemnými mrazmi ešte po nejaký čas pomocou bielej netkanej textílie. Nielenže v noci zabráni premŕzaniu pôdy, cez deň k rastlinám prepustí svetlo a zároveň zabráni ostrým slnečným lúčom zeminu prudko rozohriať. Mladé rastliny preto neutrpia taký šok rýchlymi výkyvmi teploty.

Do záhonov už môžeme začať vysievať mrkvu, karotku, reďkovky, repu, petržlen, kapustu, kôpor, kel a neskorý kaleráb. Je tiež najvyšší čas na sadenie zemiakov. 

Na prelome apríla a mája tento rok vysadíme hrach, fazuľu, cibuľu, jarný cesnak alebo napríklad uhorky. 

Ak ich nemáme predpestované, môžeme v teplejších oblastiach do voľného záhonu tiež začať vysievať napríklad cukety a melóny. 

Rajčiny, papriky, cuketu alebo šalátové uhorky môžeme už teraz vysievať v skleníku. Ak máte zeleninu doma predpestovanú, s ohľadom na tohtoročné neisté počasie zvážte jej premiestnenie do záhonu podľa oblasti, v ktorej sa nachádzate. Včasnou výsadbou im poskytnete viac času na zakorenenie, po nejaký čas ju ešte môžete ochrániť spomínanou netkanou textíliou. Ideálne je tiež malé parenisko, ktoré mladé rastliny ochráni pred chladom a podporí ich rast. V teplejších dňoch ale cez deň parenisko neotvárajte, aby nedošlo k prehrievaniu rastlín. Neskôr, keď rastliny vyrastú a je teplejšie, môžete parenisko nechať otvorené natrvalo, alebo ho úplne odstrániť.

Neviete, ako také parenisko vyrobiť? Pavel Zeman s Honzou Hermanem vás v programe Receptár prima nápadov prevedú jeho výrobou krok po kroku:

POZRIEŤ VIDEONÁVOD


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať