Čo je rozhodujúce pri výbere snehovej frézy?

25. 11. 2022

Čo je rozhodujúce pri výbere snehovej frézy?

Počasie býva v posledných rokoch nevyspytateľné. Aj keď sú najmä v nížinách zimy skôr zablatené, z času na čas môže behom krátkej chvíle napadnúť aj slušná nádielka snehu. Nikoho asi nepoteší, keď ráno rozospatý musí vytiahnuť lopatu a odhadzovať cestu zasypanú niekoľkými kubíkmi snehu. Odhádzať cestičku od vchodových dverí k bránke nemusí byť problém, ale upratať sneh pred garážou alebo pred domom môže byť ráno veľmi nepríjemná rozcvička trvajúca desiatky minút. A čo potom, keď vám cestári prihrnú pred dom sneh z cesty...

Pred tým, než si začnete vyberať najvhodnejšiu snežnú frézu je dôležité pochopiť rozdiel medzi frézou jednostupňovou a dvojstupňovou.

Jednostupňová fréza má pomerne jednoduchú a vďaka tomu aj spoľahlivú konštrukciu. Rotujúce lopatky jednostupňovej frézy naberajú sneh a komínom ho vyhadzujú do nastaveného smeru. Lopatky jednostupňovej frézy navyše môžu byť opatrené gumenou lamelou, preto môžu naberať sneh takmer od samotného povrchu chodníka bez toho, že by hrozilo jeho poškriabanie alebo iné poškodenie. Táto výhoda sa však stáva nevýhodou vo chvíli, kedy je potrebné odhádzať silno stuhnutý sneh. S ním si lopatky neporadia. Jednostupňové frézy sú ľahké, preto nebývajú vybavené pojazdom. Do istej miery sa dopredu posúvajú sami tým, ako lopatky naberajú sneh. 

Spomalený náhľad funkcie jednostupňovej frézy

Dvojstupňové frézy sneh naberajú oceľovým šnekom. Ľahko si preto poradia aj so zhnutelým snehom, do ktorého trebárs napadali cencúle zo strechy. Ozubený oceľový šnek sneh doslova odhryzne, podrví a presunie k stredu do druhého stupňa. Ten tvoria rýchlo rotujúce lopatky, ktoré podrvený sneh naberú a vyhodia komínom von. Je však nutné mať pomocou klzákov správne nastavenú výšku šneku nad povrchom chodníka alebo vozovky, inak by ich mohla poškodiť. Dvojstupňové frézy sú pomerne robustné stroje a obsluha by ich vlastnou silou tlačila len ťažko. Preto sú vybavené pojazdom a pohybujú sa vlastnou silou. Výkonnejšie stroje majú aj spiatočku a možnosť voľby niekoľkých rýchlostí. Rýchlosť pojazdu tak môžete prispôsobiť množstvu a typu odprataného snehu tak, aby sa fréza nezahltila.

 

Dvojstupňová snehová fréza

Akumulátorové jednostupňové frézy

Aku fréza má nespornú výhodu v jednoduchej obsluhe a údržbe. Nemusíte zložito štartovať motor alebo pripravovať predlžovací kábel k jej napájaniu. Stačí zasunúť nabitý akumulátor a ihneď môžete začať upratovať sneh. Takou môže byť napríklad HECHT 9040. S plne nabitou batériou vydrží pracovať až 40 minút a ak by to nestačilo, môžete vybitý akumulátor behom pár sekúnd vymeniť za nabitý. Táto fréza je navyše súčasťou ACCU programu 5040, teda akumulátory môžu napájať ďalších viac ako 20 strojov, ako je kosačka, reťazová píla, plotostrih, krovinorez, alebo napríklad rotačnú kefu, ktorou môžete po snežnej fréze z chodníka vymiesť aj posledné zbytky snehu. 

Elektrické jednostupňové frézy

Jej obsluha je rovnako jednoduchá ako pri akumulátorových frézach. Pripojíte kábel a frézu spustíte stlačením páky. Odpadá zložité štartovanie aj údržba spaľovacieho motora. Je tu však obmedzenie vyplývajúce z dostupnosti elektrickej zásuvky a maximálnej možnej dĺžky napájacieho kábla. Preto sú elektrické frézy vhodné najmä na upratovanie snehu v najbližšom okolí domu.

Motorové dvojstupňové frézy

Ich výhodou je najmä robustnosť a vysoký výkon. Ľahko si poradia aj s pomerne vysokou vrstvou snehu a ako už sme si povedali, môže sa jednať aj o sneh stuhnutý a plný cencúľov. Pojazd zaisťujú kolesá, ktoré možno dokonca doplniť snehovými reťazami, niektoré modely sú dokonca vybavené pásmi. Môžu sa teda jednoducho pohybovať aj v horách na cestách vo svahu. V silných mrazoch môže byť niekedy ručné štartovanie motora zložité, preto sú niektoré frézy vybavené elektrickým štartérom. Aby sa však predišlo problémom s premrznutým akumulátorom, elektrický štartér je napájaný z bežnej zásuvky. Skrátka pripojíte frézu káblom do zásuvky, naštartujete a kábel odpojíte. Keď potom pri práci motor zastavíte, kým je zohriaty nie je problém naštartovať ho jednoduchým zatiahnutím na šnúru štartéra. 

Veľké dvojstupňové frézy nájdu uplatnenie všade, kde je potrebné upratať väčšie množstvo snehu. Oproti tomu malé jednostupňové frézy sú ideálne pre odhadzovanie čerstvého snehu na menších plochách okolo domu.

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať