Bojíte sa v záhrade používať drevo?

28. 08. 2021

Bojíte sa v záhrade používať drevo?

Nedávno sme písali o tom, že kameň je výborný prírodný a trvanlivý materiál, ktorý sluší každej záhrade. Keď už sme načali tému o prírodných materiáloch vhodných na použitie v záhrade, nesmieme zabudnúť ani na drevo. 

S drevom sa úplne bežne stretávame ako s konštrukčným materiálom na stavbu kôlne, záhradného domčeka alebo napríklad pergoly. Teda tam, kde je spravidla pod strechou. Ak ide o nejaké ďalšie využitie, väčšina ľudí začne váhať, či nie je lepšie použiť trvanlivejší materiál. Obavy spojené s nízkou životnosťou dreva pritom spravidla súvisia so skúsenosťami s neošetreným mäkkým drevom, ktoré bolo dlhodobo vystavené vysokej vlhkosti. 

Drevo ale do záhrady proste patrí. V lete sa na slnku toľko nerozpáli, čo sa cení najmä u záhradného nábytku. Je príjemné aj na kontakt a na dotyk, rozhodne je príjemnejšie sedieť na drevenej lavici, než sa potiť na nepriedušnej plastovej stoličke.

Ak do záhrady vyberiete vhodný druh dreva, ktorý navyše správne ošetríte, bude vám slúžiť dlhé roky. Pre rôzne konštrukcie namiesto lacného smrekového dreva zvoľte napríklad smrekovec alebo borovicu, životnosť sa tým znásobí. Drevo naimpregnujte lazúrou alebo lakom.

Dôležité je zabrániť tomu, aby drevo stálo vo vode, napríklad v kaluži po daždi. Drevo by určite nemalo byť v dlhodobom kontakte so zemou, z ktorej by nasávalo vlhkosť. Drevené stĺpiky a podobné prvky je preto lepšie ukotviť do pozinkovaných oceľových pätiek, než ich zabetónovať alebo zatĺkať priamo do zeme. 

V záhrade je veľmi obľúbený dub, ktorého drevo je mimoriadne trvanlivé. Avšak ani ten nie je nezničiteľný. Ak z neho budete vytvárať nášľapy, nie je od veci uložiť ich do štrku a vytvoriť drenáž, ktorou bude odchádzať voda.

Aj to najviac ošetrované drevo pracuje. Striedanie vlhkosti a teploty spôsobí, že povrch dreva bude praskať a môžu sa uvoľňovať triesky. Ak sa to stane napríklad na doskách dreveného plotu, nie je to veľký problém, patina dokonca môže pôsobiť veľmi efektne. Je ale dôležité povrch ošetriť čo najskôr impregnáciou aj vo vzniknutých prasklinách, aby sa zabránilo ďalšiemu prenikaniu vlhkosti. 

Horšie je, ak popraskajú napríklad lavičky, na ktorých by sa o triesky mohol niekto poraniť. Preto je pri záhradnom nábytku takémuto poškodeniu potrebné predchádzať pravidelným ošetrovaním vhodným náterom.

Drevo je proste perfektný materiál, s ktorým sa dobre pracuje. Jednoducho z neho do záhrady vytvoríte množstvo užitočných prvkov, ale aj dekorácií.

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať