Bez čoho sa v záhrade nezaobídete?

27. 05. 2021

Bez čoho sa v záhrade nezaobídete?

Obmedzenie možnosti cestovania v posledných mesiacoch mnohých priviedlo k zaobstaraniu chaty či chalupy. Je to vlastne návrat k tradícii, kedy nám cestovanie obmedzoval minulý režim, a tak sme dovolenky namiesto mora trávili buď pod stanom alebo tí šťastnejší na vlastnej chalupe. 

Práca na vlastnej záhrade môže byť pre mnohých skvelým relaxom. Ak na to ale nemáme potrebné vybavenie, môžu sa aj jednoduché práce zmeniť na nočnú moru. Bez čoho sa teda na záhrade rozhodne nezaobídete?

Rýľ a lopata

Rýľ nájde využitie pri rýľovaní záhonov, vykopávaní alebo sadení drevín, terénnych úpravách alebo pri stavebných prácach. Lopata je univerzálny pracovný nástroj a zoznam všetkých možností jej využitia by možno vyšiel aj na samostatný článok. 

Hrable

Kovové hrable sa hodia pri rovnaní záhonov a terénnych úpravách. Na hrabanie lístia sú vhodnejšie pružné plastové alebo kovové, tzv. švédske hrable. Hrabanie lístia výrazne urýchlite použitím vysávača alebo fukáru na lístie. 

Motyka

Motyka je nevyhnutná, ak máte v záhrade akékoľvek záhony. Bez nej nemôžete okopávať kvetiny ani zeleninu. Na kopanie do hĺbky si však radšej zaobstarajte krompáč. Prácu pri okopávaní a rýľovaní záhonov výrazne urýchli kultivátor. V ponuke máme aj malé akumulátorové a elektrické kultivátory, ktoré záhon prekypria kvalitnejšie a niekoľkonásobne rýchlejšie než klasická motyka. 

Drobné záhradné náradie

Pri siatí a sadení sa nezaobídete bez malej lopatky a hrabličiek.

Záhradné hadice

Hadice musia byť dostatočne dlhé, aby dosiahli do všetkých zákutí záhrady. Dobrým nápadom je zaobstaranie hadicového navijaku. Ak hadicu necháte voľne ležať na záhrade, hrozí jej poškodenie. Samozrejmosťou by mala byť aj zavlažovacia pištoľ. 

Záhradné nožnice 

Prestriháte nimi kríky alebo slabšie vetvy stromov. Zastrihnete nimi trvalky. Ak však máte v záhrade živý plot, budete potrebovať plotostrih, ktorým upravíte veľké plochy.

Píla, pílka

Pílka poslúži pri prerezávaní stromov. Väčšia píla je nevyhnutná pri pílení hrubších polien. Na prípravu palivového dreva si preto radšej zaobstarajte reťazovú pílu. 

Záhradný fúrik

Na záhrade je neustále potrebné niečo premiestňovať. Vyhrabané lístie, pokosená tráva, kompost, ostrihané vetvy, zemina atď. Bez fúrika alebo záhradného vozíka sa proste nezaobídete.

Postrekovač

Škodcovia a choroby sa nevyhýbajú žiadnej záhrade. Čiastočne sa im dá predchádzať vhodnou kombináciou rastlín, ktoré sú schopné niektorých škodcov odpudiť. Vošky, múčnatku a iných škodcov, ktorí pravidelne trápia zeleň v záhradách, však často zlikvidujete len vhodným postrekom.

Kosačka na trávu

Trávnik je súčasťou každej záhrady a bez jeho kosenia to proste nejde. Pri výbere kosačky je nutné zvážiť predovšetkým veľkosť a členitosť záhrady. Na miestach, kam sa s kosačkou nedostanete, použijete vyžínač

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať