Bambus - stále zelený živý plot

03. 09. 2021

Bambus - stále zelený živý plot

Vy ešte nemáte v záhrade bambus? Dôvodov, prečo sa stal obľúbenou rastlinou na mnohých záhradách je mnoho. Na výber máte veľa druhov bambusov, od malých až po druhy dorastajúce aj niekoľko metrov. Väčšina bambusov predávaných v SR si veľmi dobre poradí s našim podnebím, mnohé znášajú aj teploty pod 20 °C. Nie sú ani nijak náročné na pestovanie. 

Bambus patrí medzi krovité trávy, ktoré zostávajú zelené aj v zime. Zasneženú záhradu preto oživia zelenou farbou. Aj napriek tomu sa stále jedná o exotickú rastlinu, ktoré dlhotrvajúce vysoké mrazy moc nesvedčia. Ak sa navyše spojí mrazivý vietor s ostrými slnečnými lúčmi, môže to bambus poškodiť. Preto na výsadbu bambusu vyberajte také miesta, kde nebude vystavený najmä severným alebo východným vetrom, ktoré bývajú najchladnejšie. Bambus je zakorenený relatívne plytko, pred mrazom je preto nutné korene chrániť napríklad mulčovacou kôrou, lístím alebo pod bambus môžete nasypať pokosenú trávu z kosačky. 

Bambus nie je náročný na pôdu, nemal by ale nikdy vyschnúť. V suchých letných mesiacoch ho spravidla polievať nezabudnete, ale často si neuvedomíme, že môže vyžadovať zálievku aj v zime a predovšetkým skoro na jar. Najviac vody potrebujú bambusy prvé dva roky po výsadbe. Staršie a dobre zakorenené rastliny bývajú odolnejšie.

V záhrade nájde bambus mnoho využití. Je možné z neho vytvoriť živý plot, môžete ním vytvárať predely záhrady, môže byť využitý ako bariéra, za ktorou skryjete kompostér či iné nevzhľadné technické zázemie v záhrade. Bambus môže byť aj krásnym prvkom v okolí jazierka. 

Do menších záhrad sa hodia nižšie typy bambusu. Tie je možné vysadiť aj do väčších nádob, čím získate krásnu dekoráciu na terasu či do zimnej záhrady. V rozľahlých záhradách naopak vyniknú vyššie typy, z ktorých je možné vysádzať aj menší háj s miestom pre relaxáciu. Dobre môže fungovať aj trs bambusu vysadený ako solitér. Pôsobivý a nádherný efekt docielite, keď bambus v noci šikovne nasvietite. Spravidla platí, že nižšie odrody majú radšej polotieň, zatiaľčo tie vysoké si potrpia na slnko. 

Ak nebudete vysádzať bambus do záhrady, majte na pamäti, že väčšina odrôd bambusov sa množí celkom rýchlo pomocou výhonkov, a tak sa môžu čoskoro stať nezvládateľnými. Na uzde ich udržíte iba tak, že výhonkom do cesty postavíte nepriestupnú bariéru, cez ktorú výhonky neprerastú. Záhon s bambusom je vhodné olemovať napríklad odolnou geotextíliou, ktorú zapustíte cca 40 cm do hĺbky. Menšie odrody je možné síce do istej miery udržať na uzde aj pravidelným kosením, ak sa ale šľahúne s novými výhonkami pretiahnu pod plotom k susedovi, tak ten asi radosť mať nebude. 

Bambus je predovšetkým v Ázii využívaný ako pevný a trvanlivý stavebný materiál, ideálny je aj pre konštrukciu nábytku alebo vytváranie dekorácií. V našich podmienkach síce sotva vypestujete dostatok urasteného pre zložité konštrukcie. Ak však budete bambus prerezávať, bola by škoda steblá vyhadzovať. Na záhrade ich dobre využijete ako oporu na rajčiny a ak zapojíte fantáziu, určite nájdete aj ďalšie využitie tejto osobitej a peknej rastliny. 

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať