Ako zazimovať záhradný nábytok?

03. 10. 2022

Ako zazimovať záhradný nábytok?

Na jeseň, keď sa dni krátia a slnko stráca silu, už na záhrade netrávime toľko času. Záhradný nábytok už využívame len minimálne, alebo vôbec. Nakoniec komu by sa chcelo sedieť v chladnom daždivom dni vonku...

Ak chcete, aby vám záhradný nábytok dobre slúžil množstvo rokov, je nevyhnutné sa oňho dobre starať. Keď ho necháte v zime vonku napospas počasiu, je isté, že na jar bude zničený. Aj keď počasím trpí najviac drevený nábytok, vlhkosť a striedanie teplôt nesvedčí ani kovovému alebo plastovému nábytku.

Záhradný nábytok zazimujte s dostatočným predstihom v dobe, keď už viete, že ho nebudete používať a zároveň ho ešte počasie dostatočne priaznivé na to, aby ste sa oňho mohli pred uskladnením postarať.

Drevený nábytok skontrolujte a očistite. Na trhu sú k dispozícii rôzne čističe dreva, ktoré si poradia s mastnými škvrnami a zlikvidujú aj plesne. Klasické drevo, ako je smrek alebo borovica môžete ošetriť lazúrovým náterom, na exotické drevo ako je teak alebo akácia použite teakový olej. Natierať ho možno flanelom, špongiou alebo štetcom. Skontrolujte a dotiahnite skrutky. Na zazimovanie je ideálne suché a teplé miesto, najlepšie v garáži alebo v pivnici. Uskladniť ho môžete aj v suchom záhradnom domčeku. Nevhodný je však napríklad záhradný domček alebo kôlňa bez suchej podlahy, kam v zime preniká vlhkosť. V takom domčeku dajte nábytok aspoň na paletu, aby bol dostatočne izolovaný od zeme. Pri uskladnení má výhodu nábytok, ktorý je skladací alebo stohovateľný. Pevné stoličky síce bývajú trvanlivejšie, ale zaberú pri uskladnení dosť miesta. Preto by ste mali pri výbere nábytku zohľadniť aj vaše možnosti pre uskladnenie.

Kovový nábytok je odolnejší, najmä ak je vybavený kvalitným nástrekom alebo inou odolnou povrchovou úpravou. Avšak aj ten najlepší povrch časom degraduje, preto je nutné pokúsiť sa starnutie maximálne spomaliť. UV žiarenie a striedanie teplôt v povrchovej úprave vytvárať mikrotrhliny, ktorými na kov prenikne vlhkosť, ktorá dielo skazy dokončí. Oceľový nábytok preto môže byť nutné po niekoľkých rokoch opäť natrieť novým lakom, hliníkový nábytok na koróziu náchylný nie je. Avšak aj hliníkový nábytok môže obsahovať časti z materiálu, ktorým voda a striedanie teplôt nesvedčí. Preto aj kovový nábytok na zimu upratujte do suchých priestorov. Ak nemáte možnosť väčšie kusy, ako je stôl, hojdačka či lehátko upratať, zaistite aspoň, aby nestáli vo vode, odoberte z nich snímateľné poťahy a matrace a na zimu ich zakryte plachtou. Je dôležité, aby mohol pod plachtu prúdiť vzduch, aby sa pod plachtou nedržala vlhkosť. Zakrytý nábytok presuňte niekam do závetria, aby plachtu v zime neroztrhal vietor. Nezabudnite premazať a dotiahnuť skrutkované spoje.

Plastový nábytok je najlepšie upratať do teplých priestorov, niektoré plasty sa po vymrznutí stávajú krehšími. To platí najmä pri niektorých celoplastových stoličkách. Určite nie je vhodné nechávať v zime plastový nábytok napospas živlom. Premrznutý plast môže skrehnúť a pod zaťažením prasknúť. Akonáhle okolitá teplota opäť stúpne, do istej miery sa plastu jeho pružnosť vráti, ale stabilita aj pevnosť môžu byť už narušené a môže sa pri zaťažení zlomiť. Výhodou väčšiny plastových stoličiek však býva stohovateľnosť, preto pri uskladnení nezaberú veľa miesta a nie je problém ich upratať napríklad aspoň do pivnice, kde nemrzne. 

Umelý ratan je síce tiež plast, ale v dnešnej dobe býva spravidla mrazuvzdorný. Je však lepšie sa pri kúpe uistiť a ak si nie ste istý, radšej ani nábytok z umelého ratanu nevystavujte zbytočne mrazu.

Autor: PST

 

Súvisiace kategórie:

ZÁHRADNÝ NÁBYTOK


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať