Ako vytvoriť záhradu bez kliešťov

20. 05. 2022

Ako vytvoriť záhradu bez kliešťov

Jar je v plnom prúde a kliešte sú vďaka priaznivému počasiu na vrchole svojej aktivity. Pri potulkách prírodou je nevyhnutné seba aj zvieracích miláčikov chrániť vhodnými repelentmi. Je možné vytvoriť takú záhradu, v ktorej sa nebude kliešťom páčiť?

Kliešte vyhľadávajú vysokú trávu alebo krovinaté porasty, kde sa skrývajú a trpezlivo čakajú na svoju obeť. Akonáhle sa o nich človek alebo zviera otrú, inštinktívne sa prichytia a následne prisajú na kožu. Kliešte vydržia hladovať a čakať na obeť aj dlhšie ako jeden rok. Avšak k prežitiu potrebuje predovšetkým vlhké prostredie. Na slnku alebo v suchom prostredí kliešť rýchlo uhynie.

Záhradu nepriateľskú pre kliešte teda vytvoríte pomerne jednoducho. Ideálne je, zbaviť sa všetkých hustých kríkov, to by však asi bola škoda. Kliešťom teda môžeme pohyb po záhrade znemožniť, keď vytvoríme nepriechodnú bariéru. Tú môžu tvoriť plochy z okruhliakov, štrku alebo chodník či dlažby, ktoré záhradu rozdelia. Pod kríky preto môžete namiesto mulču nasypať kamene. Menšou chybou kameňov však je, že v lete sa pôda pod nimi rýchlejšie prehrieva a v zime jednoduchšie premŕza. Cez kamenitú plochu sa kliešte na krík prakticky nemajú šancu dostať, a ak by sa im to predsalen podarilo, bude pre nich veľkým problémom premiestniť a na iné miesto.

Kamene a vôňa levandule kliešte odradia

Druhým základom je pravidelné kosenie trávnika. Nízka tráva totiž rovnako vytvára prostredie, ktoré kliešťom nevyhovuje, preto je šanca, že nás kliešte v nej napadnú naozaj minimálna.

V dnešných záhradách sa často objavujú plochy, v ktorých zámerne nenechávame tzv. divokú lúku, ktorá poskytuje domov všemožnému užitočnému hmyzu, bohužiaľ sa v nej zabývajú aj tvory, ktoré by sme v záhrade radšej nevideli, vrátane kliešťov. V takom prípade je vhodné zamedziť deťom alebo psovi prístup do vysokej trávy pomocou plotu a opäť plochu oddeliť od zbytku záhrady pásom štrku, kameňmi alebo dlažbou.

Kliešťom znepríjemníte život aj tým, že si v záhrade zasadíte rastliny, ktoré kliešte odpudzujú. Medzi ne patria napr. levandule, mäta, pelargónie, yzop, rozmarín alebo oregano. 

Ak máte v záhrade psa, pokúste sa aj jemu vhodným spôsobom zamedziť v prístupe medzi kríky, alebo ho aspoň ošetrite vhodným repelentom s dlhodobým účinkom, alebo mu zaobstarajte obojok proti kliešťom. Kliešť totiž potrebuje hostiteľa, aby mohol dokončiť svoj životný cyklus.

 

Autor: PST

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať