Ako udržať živý plot na uzde?

02. 05. 2022

Ako udržať živý plot na uzde?

Udržiavanie živého plotu je nikdy nekončiaca práca. Niektoré dreviny síce rastú rýchlejšie ako iné, preto vyžadujú častejší rez, ak však nechceme, aby sa živý plot rozrástol do neúnosných rozmerov, musíme ho spravidla zastrihnúť aspoň raz za rok.

Dnes už len sotva zbadáte niekoho, kto by sa do rozľahlého živého plotu púšťal veľkými pákovými nožnicami. S plotostrihom ide práca oveľa rýchlejšie a plot sa s ním aj jednoduchšie tvaruje do roviny.

V dnešnej dobe môžete vyberať z mnohých typov plotostrihov, ktoré sa líšia ako typom pohonu, tak vlastnou konštrukciou.

S motorovými plotostrihmi sa stretnete predovšetkým u profesionálnych zákazníkov, to však neznamená, že by neboli vhodné aj pre bežné použitie okolo domu. Napriek tomu sú pomerne hlučné a spaľovací motor tiež niečo váži. Vďaka vysokému výkonu si poradia aj s relatívne hrubými vetvami a práca s nimi je tiež svižnejšia. Zabúdať nesmieme ani na to, že vďaka spaľovaciemu motoru nie sú závislé na prívode elektrickej energie a pracovať s nimi možno prakticky kdekoľvek.

V záhradách pri domoch sa častejšie stretneme s plotostrihmi elektrickými. Ich výhodou je pomerne nízka hmotnosť, jednoduchá údržba a obsluha a tiež nízka hlučnosť. Nevýhodou je, že prácu môže znepríjemňovať prívodný kábel, ktorý je zároveň nutné neustále sledovať, aby sa nezaplietol niekde medzi vetvy a omylom ste ho neprestrihli. Z tohto dôvodu odporúčame použiť kábel červenej alebo oranžovej farby, ktorý v zeleni tak ľahko neprehliadnete.

Na trhu sa už dlhšiu dobu môžete stretnúť aj s akumulátorovými plotostrihmi, ktoré v sebe spájajú nezávislosť na prívode energie od motorových strojov, zároveň sú však ľahké, tiché a užívateľsky prívetivé ako stroje elektrické. Pri práci vás teda obmedzuje len kapacita batérie. Ak chcete pracovať dlhšie bez prerušenia, je preto lepšie zaobstarať si hneď dve batérie a pri práci ich striedať medzi nabíjačkou a strojom. Ak chcete ušetriť ešte viac, môžete si zaobstarať plotostrih zaradený do niektorého z našich akumulátorových programov a potom si vystačíte s dvomi batériami pre napájanie celej rady záhradnej techniky alebo dielenského náradia.

Samostatnou kategóriou sú potom teleskopické plotostrihy. Vďaka teleskopickej násade vám umožní strihať ploty často vyššie ako 3 metre, pričom nemusíte riskovať úraz šplhaním po nestabilnom rebríku zabárajúcom sa do zeme. Je však nutné počítať s tým, že oceľové lišty s čepeľami umiestnené na dlhej páke teleskopickej násady vyžadujú pri práci istú fyzickú zdatnosť. 

Každý typ plotostrihu má teda svoje výhody aj nevýhody. Záleží len na vašich potrebách a preferenciách. Ak však chcete mať záhradu peknú, neostáva nič iné, než zmieriť sa s tým, že aj s modernou technikou sa musíte trošku zapotiť.

 

Autor: PST

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať