Ako správne zazimovať skleník
10. 09. 2021
Napriek tomu, že väčšina z nás v skleníku pravdepodobne stále ešte zbiera zbytky tohtoročnej úrody, blíži sa doba, kedy bude potrebné skleník pripraviť na zimu. Ak nič na jeseň nezanedbáme, ušetríme si tým množstvo práce na jar a budúci rok sa nám skleník opäť odmení bohatou úrodou.
Akonáhle pozbierate posledné plody, bude potrebné zo skleníku starostlivo odstrániť aj pozostatky rastlín. A to nielen z pôdy, ale aj z výplne okien a konštrukcie skleníku, kde môžu priľnúť tlejúce zvyšky. Tie by sa totiž mohli stať živnou pôdou pre choroby a škodcov, ktorí by budúci rok napadli nové rastliny. Vymytie skleníka by preto malo byť dôkladné aj napriek tomu, že ho budeme musieť na jar opakovať.
Pôdu dôkladne porýľujte a pri tejto príležitosti ju môžete prehnojiť kompostom. Ten by mal byť v ideálnom prípade aspoň tri roky starý. V mladšom komposte môžu byť nerozložené semená burín, ktoré by na jar začali klíčiť, a mali by sme teda kopec práce s ich likvidáciou. Do pôdy môžete primiešať aj dusíkaté vápno, ktoré dokáže veľké množstvo semien buriny zlikvidovať, zároveň zahubia aj väčšinu škodcov. Vápno síce môžete použiť aj na jar, avšak pôdu zavápnite najmenej 3 týždne pred prvou výsadbou a výsevom, inak by mohlo zlikvidovať aj vašu sadbu. Vápno v pôde je nutné aktivovať dôkladným a opakovaným poliatím pôdy vodou.
TIP:
Dôkladné premiešanie zeminy s kompostom je pomerne zložitá práca aj na vonkajších záhonoch. V skleníku, kde je obmedzený priestor sa s rýľom a motykou pracuje ešte obtiažnejšie. Navyše sa môže stať, že pri neopatrnej manipulácii s náradím poškodíte skleník. Preto je skvelým pomocníkom do skleníku malý akumulátorový kultivátor. Jeho rotujúce radličky pôdu v priebehu chvíle pomelú a premiešajú s hnojivom a kompostom. V obmedzenom priestore navyše nemusíte dávať pozor na žiadne prívodné káble, akumulátorový stroj je relatívne tichý a nevypúšťa do vzduchu žiadne jedovaté výfukové plyny.
Ak boli tohtoročné rastliny napadnuté chorobami a škodcami, odporúča sa väčšinou pôdu v skleníku úplne vymeniť. Pôdu však môžete dezinfikovať. Na trhu sú dostupné rôzne špeciálne dezinfekčné prípravky, ktoré nie sú vždy práve lacné. Spravidla dobre funguje aj obyčajný hypermangán (manganistan draselný). Jeho rozpustením vo vode vytvoríte silný roztok, a tým dôkladne polejete pôdu v skleníku. Rovnakým roztokom potom pomocou rosiča alebo postrekovača ošetrite sklá a rámy okien. Aplikáciu však uskutočňujte zásadne iba na jeseň aby ste nekontaminovali jarnú výsadbu.
Ak vlastníte moderný hliníkový skleník s polykarbonátovými oknami, budete sa musieť o skleník starať aj v priebehu zimy. Hrebeň skleníka uprostred radšej podoprite, mohol by sa pod ťažkým mokrým snehom začať prehýbať, a nakoniec trvalo ohnúť. A v zime nezabudnite zo skleníka pravidelne odhŕňať sneh, aby svojou váhou nepolámal polykarbonátové dosky.
Autor: PST
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.