Ako správne uskladniť ovocie a zeleninu?

13. 09. 2021

Ako správne uskladniť ovocie a zeleninu?

Ak ste venovali záhrade dostatok svojho času, určite sa vám odmenila množstvom plodov, z ktorých ste tento rok už väčšinu pozbierali a možno ešte niektoré pozbierate. Mnohé stihnete spotrebovať čerstvé, o niektoré sa postarajú deti, ktoré často prezradia červené ústa od jahôd.

Prebytky ovocia sa môžu jednoducho spracovať na kompóty a marmelády. Zavariť uhorky už je celkom veda, každý má svoj tajný recept na nálev. Ak si však chcete zachovať zásobu vitamínov na zimu bez zavarenia, nikoho asi neprekvapí, že ideálnym miestom pre uloženie ovocia a zeleniny je pivnica. Avšak aby ovocie a zelenina zostali čo najdlhšie čo najčerstvejšie, je aj v pivnici nutné dodržiavať určité pravidlá.

Ak nemáte pivnicu, môžete ju do istej miery nahradiť garážou alebo iným vhodným priestorom, kde je relatívne chladno, avšak teplota nesmie nikdy klesnúť pod bod mrazu. Z tohto pohľadu je potom pivnica len ťažko nahraditeľná, pretože síce nie je až tak ťažké zaistiť temperovanie priamotopom, aby v akomkoľvek priestore nemrzlo, ak však vonkajšia teplota v niektorých dňoch vystúpi vysoko, chladno je možné udržať len v pivnici.

Správna pivnica musí byť dobre vetrateľná, suchá a teplota by sa mala pohybovať okolo 5 °C. V takej pivnici môžeme bez problémov uskladniť napríklad jablká a hrušky. Tie však skladujte vždy oddelene. Oddelene skladujte aj letné a zimné odrody, ktoré dozrievajú v odlišnú dobu.

Zemiaky v sklade skladujte najlepšie v dobre odvetraných debnách. Z času na čas skontrolujte, či nezačali plesnivieť. Nahnité zemiaky okamžite odstráňte, hniloba by sa mohla rýchlo rozšíriť. To isté ale platí aj pre jablká a hrušky. 

V sklade sa dá ideálne skladovať koreňová zelenina. Mrkvu, petržlen alebo zeler zbavte opatrne listov, aby ste nepoškodili stredové srdiečko. Potom ich pozapichujte do vlhkého piesku. Ten zabráni ich vysychaniu a vädnutiu. V piesku vydržia ako čerstvé aj niekoľko mesiacov.

Cibuľu a cesnak uskladnite v chladnej temnej a suchej pivnici. Cesnaku pri uskladnení svetlo síce príliš nevadí, cibuľa by ale mohla začať klíčiť. Cibuľu môžete vyviazať do klasov a zavesiť. Cesnak dajte napríklad do prúteného koša na suché miesta.

Kvalitná a zdravá hlávková kapusta napodiv vydrží v pivnici aj niekoľko mesiacov. Čo si ale budeme hovoriť, kapusta je najlepšia nakladaná. O tom ale možno niekedy nabudúce...

 

Autor: PST 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať