Ako správne bojovať proti burine

22. 06. 2021

Ako správne bojovať proti burine

Boj s otravnou burinou je nekonečná celosezónna otravná práca. Pozná ju každý, kto sa stará o záhradu. Burina totiž nie je len rušivým estetickým elementom, ale výrazne ochudobňuje ostatné rastliny na záhrade o vodu, slnečné svetlo, pôdu a živiny - a to často veľmi agresívne. V súčasnosti u nás rastie podľa údajov botanikov 198 druhov buriny. K najznámejším patria pupenec, púpava, hluchavka purpurová, skorocel väčší, hviezdica prostredná, kozonoha hostcová...

Ako sa buriny účinne zbaviť?

Zásadné je likvidovať ju čo možno najskôr. A hlavne predtým, kým sa vysemení. Všeobecne platí: čím skôr sa do práce pustíte, tým viac času a námahy si ušetríte. Burinu môžete odstrániť buď ekologicky alebo za použitia chemických prostriedkov - herbicídov. Najprácnejšie, ale zároveň najúčinnejšie a ekologicky sa ho zbavíte ručným vytrhávaním - na kolenách s motyčkou v ruke. Každú rastlinku - burinu sa pritom pokúste vytiahnuť ak je to možné s celým koreňom, v opačnom prípade hrozí, že po pár daždivých dňoch "vykukne" zo zeme opäť.

Ak si chcete prácu uľahčiť, pomôžte si bielym octom. Zoženiete ho v každom supermarkete. Biely ocot je zložený z 5% kyseliny octovej a 95% vody. Postrekovačom (napríklad ručným postrekovačom HECHT 405) potom na burinu aplikujte roztok zložený z 1 litru bieleho octu, 4 lyžíc soli, 3 lyžíc prípravku na umývanie riadu a 1 lyžice citrónovej šťavy. Tento roztok pred použitím dôkladne premiešajte. Vlastný postrek neuskutočňujte za daždivého či veterného počasia a vyvarujte sa toho, aby ste týmto postrekom zasiahli aj rastliny, ktoré na záhrade chcete mať. 

Ak sa rozhodnete použiť v boji s burinou niektorý z chemických prípravkov - herbicídov, vyberajte medzi nimi tie šetrnejšie k prírode. Predavač vám poradí ten správny chemický prostriedok s ohľadom na konkrétne druhy buriny, ktoré chcete zo záhrady odstrániť. Pri postreku postupujte mimoriadne opatrne, rešpektujte odporúčané dávkovanie a pamätajte, že vysoká dávka herbicídu je schopná usmrtiť napríklad aj ovocný strom. 

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať