Ako sa zbaviť krtkov a hrabošov v záhrade?

09. 07. 2021

Ako sa zbaviť krtkov a hrabošov v záhrade?

Krtkov ani hrabošov nevidí vo svojej záhrade rád asi nikto. Krtko dokáže svojimi kôpkami zlikvidovať pestovaný trávnik a nemalé škody dokáže napáchať aj v záhrade. Ešte väčším zlom môže byť, keď sa vám v záhrade usadia hraboše. Nielenže zožerú všetkú zeleninu a ovocie, na ktoré dosiahnu, s chuťou sa pustia aj do koreňov stromov a kríkov, ktoré následne vysychajú a môžu aj úplne uhynúť. 

Existuje množstvo spôsobov, ako záhradu pred krtkami a nájazdami hrabošov chrániť. Žiadny však nie je účinný na 100%, preto je dobré ich kombinovať. Základom by však mala byť prevencia.

Zaobstarajte si mačku! Najmä hraboše mačku vnímajú ako predátora a keď sa bude mačka pravidelne zdržiavať vo vašej záhrade, je viac než pravdepodobné, že jej prítomnosť a pach hraboše prinúti k tomu, aby si našli bezpečnejšie územie na bývanie.

Krtko ani hraboše neznášajú hluk. Využiť môžete rôzne elektronické zariadenia, ktoré do zeme prenášajú zvuk a vysoké frekvencie. Tie človek nepočuje, pre drobných hlodavcov sú však veľmi nepríjemné.

Osvedčeným spôsobom, ako vytvárať hluk, je umiestniť do záhrady rôzne odpudzovače poháňané vetrom. Tie si môžete jednoducho vyrobiť napríklad z PET fliaš. Stačí odrezať dno z troch fliaš a nalepiť ich na zbytok jednej fľaše dookola, tak ako na obrázku vyššie. V záhrade zatlčte do zeme vhodnú tyč, na ktorú takto upravenú fľašu zavesíte tak, aby sa mohla voľne otáčať. Vietor bude s fľašou otáčať a vibrácie sa budú cez tyč prenášať do zeme. Nie je to zrovna estetický doplnok, účel ale splní. Nečakajte však, že účinok bude okamžitý, krtkovi môže trvať aj dva, alebo tri týždne, než ho otravný zvuk znechutí natoľko, že sa odsťahuje.

Iným spôsobom, ako využiť menšiu PET fľašu, je vytvorenie veternej vrtule, ako na obrázku nižšie. 

Ostrým nožom alebo nožnicami vystrihnite tri chlopne, ktoré potom ohnete von takým spôsobom, aby mali sklon ako lopatky vrtule. Aby lepšie držali tvar, pri ohýbaní ich zahrejte opatrne teplovzdušnou pištoľou. Na dne a na viečku fľaše urobte otvory pre navlečenie drôtu. Drôt ohnite do pravého uhla a jeho spodnú časť môžete vložiť do rúrky zatlčenej v zemi. Vrtuľa sa vďaka tomu bude môcť v rúrke otáčať po vetre. 

Ak vám nevzhľadný výtvor z PET fliaš v záhrade vadí, rovnako dobre fungujú aj rôzne vrtuľky kúpené v hračkárstve, občas na ne narazíte aj v niektorom záhradkárstve. Šikovnejší kutilovia môžu vyrobiť vrtuľku napríklad z plechu, ten bude rozhodne trvanlivejší ako plastová hračka.

Účinnou prevenciou je rovnako tak aj aktívne využívanie záhrady. Záhrada, v ktorej pravidelne pobehujú deti, neposkytne krtkovi ani hrabošom dostatok pokoja. Pravidelne kosená záhrada s nízkym trávnikom sa nebude páčiť najmä hrabošom. Pokosený trávnik im totiž neposkytuje žiadny úkryt pred predátormi, preto radšej volia vysokú trávu, ktorá im zároveň ponúka aj prirodzenú potravu v podobe semien.

Ak ani jedna z uvedených metód nezaberie, môžete skúsiť do chodbičiek umiestniť napríklad mačacie, prípadne psie chlpy alebo výkaly. Na trhu sú dostupné aj rôzne aromatické prípravky, ktoré hlodavcom nevoňajú. 

Rozhodne sa však vyhnite používaniu jedu. Aj keď by ste otrávenú nástrahu dávali priamo do chodieb, nikdy nebudete mať kontrolu nad tým, že otráveného hlodavca nezožerie nejaký dravec, mačka alebo pes. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať