Ako prispôsobiť záhradu malým deťom?

25. 08. 2021

Ako prispôsobiť záhradu malým deťom?

Spomínate na doby, kedy bola záhrada u babičky nekonečne veľká, tajomná a plná čarovných zákutí? Na časy, kedy ste boli tak malý, že zájsť sám až k plotu na konci záhrady bolo veľkou výpravou? Húština z malín sa zdala nepriestupnou džungľou, v ktorej sa dalo zablúdiť. Zo záhonu sa vytiahla sladučká mrkva, ktorú stačilo opláchnuť vodou v sude pod rínou a zdravé raňajky boli pripravené...

Dnešné moderné záhrady však môžu ukrývať mnohé nebezpečenstvá, ktoré si často neuvedomujeme. Ak sa majú v záhrade pohybovať deti, je potrebné predchádzať možným nehodám. Ak si dieťa v záhonoch odtrhne špinavú jahodu alebo si mrkvu opláchne v dažďovej vode, asi nie je dôvod čokoľvek riešiť. Troška tej prírodnej špiny mu neublíži, naopak si tak môže skôr posilniť imunitu.

Horšie však je, keď máte v záhrade nejaké jedovaté okrasné rastliny. Asi nie je pravdepodobné, že by deti ochutnávali listy alebo kvety takýchto rastlín, spozornieť by ste však mali, ak rastlina plodí nejaké šťavnaté bobule alebo iné plody. Takú rastlinu je najlepšie zo záhrady úplne odstrániť aspoň do doby, kým dieťa nevyrastie natoľko, aby bolo schopné pochopiť, že sú tieto plody jedovaté. 

Určite v záhrade nenechávajte bez dozoru žiadne náradie. Napríklad taká vŕtačka je pre dieťa veľkým lákadlom. Elektrickú kosačku vždy odpojte zo siete, z akumulátorovej vyberte akumulátory. A ak máte motorovú kosačku s elektrickým štartérom, zaistite ju tak, aby ju dieťa nemohlo naštartovať. Pri kosačkách HECHT je možné napríklad tlačidlo štartéra vybrať a schovať.

Veľmi nebezpečný je zapustený bazén. Ten radšej nechajte zastrešiť a nikdy ho nenechávajte odkrytý bez dozoru. Zastrešenie je ale drahé a keď do neho nechcete investovať, bazén aspoň oploťte a zaistite bránkou, ktorú nebude môcť dieťa samé otvoriť.

Pre malé deti je najvhodnejší nadzemný bazén, do ktorého nemôžu cez okraj prepadnúť. Navyše väčšina nadzemných bazénov je tak plytká, že deťom bez problémov stačí. Bazén vybavte bezpečnostnými schodíkmi, pri ktorých je možné vonkajšie priečky zdvihnúť a zaistiť, aby dieťa bez dozoru nemohlo po schodíkoch vliezť do bazéna samé. 

Aby deti v záhrade nevyvádzali a nelákalo ich niečo nebezpečné, nie je od veci im vybudovať detský kútik s hojdačkou, šmýkačkou a pieskoviskom. Obľúbené sú aj trampolíny, na ktorých sa deti dostatočne vybláznia. Trampolína ale musí byť vybavená po obvode dostatočne vysokou a pevnou bezpečnostnou sieťou. 

Ak sa rozhodnete dieťaťu obstarať šliapacie alebo elektrické autíčko, zaistite, aby vaša ratolesť nemohla s autíčkom zísť napríklad zo schodov a pod.

Zásadným pravidlom však je, že malé deti by nemali byť samé bez dozoru nikdy.

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať