Ako pripraviť pivnicu na uskladnenie úrody

23. 08. 2022

Ako pripraviť pivnicu na uskladnenie úrody

Prichádza koniec prázdnin a s ním aj doba zbierania úrody. Niektoré plody už máme pozbierané a čo neskonzumujeme hneď je potrebné vhodným spôsobom uskladniť. Časť úrody môžeme zavariť, časť zamraziť, najstarším spôsobom je ale uskladnenie v pivnici.

Najlepšia pivnica je taká, ktorý je umiestnená v svahu alebo pod zemou mimo obývaný dom. V takom totiž býva pomerne konštantná teplota, nepreniká do nej stropom alebo stenami teplo z okolitých vykurovaných priestorov. V ideálnej pivnici by sa mala teplota celoročne držať okolo 4-5 °C, nikdy však nesmie klesnúť pod 1 °C. Vlhkosť by mala byť niekde medzi 70-80 %. Pri nižšej vlhkosti bude ovocie a zelenina rýchlejšie vädnúť. Naopak vyššia vlhkosť už môžete spôsobiť problémy a vzniká riziko šírenia plesní a húb. Ak nepomôže ani vetranie, na vine je väčšinou zlá izolácia, ktorou presakuje voda. V takom prípade sa poraďte s odborníkom, nie vždy musí byť riešenie zložité a nákladné. 

Predtým, než začnete do pivnice ukladať tohtoročnú úrodu, dôkladne ju vyčistite. Zabránite tak tomu, aby sa na novo uskladnenú zeleninu a ovocie preniesli plesne, choroby a škodcovia z minuloročnej úrody. Dôležité je odstrániť všetky zbytky po minuloročnej úrode. Starostlivo vymeťte všetky organické zbytky, vytrite regály, police, prepravky a debny. Najlepšie je počas slnečného dňa všetko ponosiť na záhradu, opláchnuť a potrieť octovou vodou, ktorá funguje ako dezinfekcia a následne na slnku nechať dôkladne vyschnúť.

Pivnicu môžete vybieliť vápnom. To tiež funguje ako dezinfekcia a čiastočne izoluje vlhkosť. Rovno tiež skontrolujte, či do pivnice nevedú nejaké prístupové cesty pre hmyz a hlodavcov. Okná a vetracie šachty je dobré zaistiť drôtenou sieťou proti hmyzu. So silonovými a inými tkanými sieťami by si hlodavce jednoducho poradili. Skontrolujte tiež, či dobre tesnia dvere, aby pod nimi nemohli nezvaní hostia preliezať. 

Dezinfekciu je tiež možné uskutočňovať pomocou sírneho knôtu alebo sírneho papieru. V takom prípade ale prísne dbajte na bezpečnostné pokyny od výrobcu a dobre zvážte, či je to vhodné v pivnici pod obytným domom, aby nebolo všade cítiť zápach.

Ovocie a zeleninu skladujte oddelene. Ideálne by bolo uskladniť ich v samostatných pivniciach, inak môže ovocie natiahnuť pach zeleniny. Navyše napríklad zemiaky pri uskladnení do vzduchu uvoľňujú ethylen, ktorý urýchľuje dozrievanie ovocia. Ak nemáte dve pivnice, dajte ovocie a zeleninu čo najďalej od seba a ak je to možné, pivnicu aspoň oddeľte priečkou. Zemiaky môžete uskladniť v prepravkách, koreňová zelenina najlepšie vydrží v debnách zahrnutá vlhkým pieskom.

Jablká ukladajte stopkami dole v jednej, maximálne dvoch vrstvách do debničiek, alebo na slamu. Hrušky naopak ukladajte stopkami nahor.

Ukladajte len úplne zdravé a nepoškodené plody. Potlčené alebo inak porušené by začali čoskoro hniť a pleseň s hnilobou by sa rýchlo rozšírila. Dôležité je po celú dobu uskladnenia všetko pravidelne kontrolovať a plody zasiahnuté plesňou okamžite odstrániť.

Autor: PST

 

 

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať