Ako pestovať zemiaky na obmedzenom priestore
05. 05. 2022
Zemiaky môžete pestovať aj na malej záhrade alebo dokonca na balkóne. Nemusíte sa báť, stačí len vedieť, ako na to.
Existuje množstvo dôvodov, prečo si pestovať vlastnú úrodu zemiakov. V dnešnej dobe, kedy ceny potravín stúpajú, môže byť motiváciou aj úspora financií. Dobrým dôvodom je tiež čerstvosť zemiakov. Tie, ktoré si prinesiete z obchodu nie sú tak čerstvé ako tie, ktoré si doma sami vypestujete a rozdiel spoznáte najmä na chuti. V neposlednom rade môže byť tiež motiváciou jednoducho radosť z toho, že ste si niečo sami vypestovali.
Zemiaky sa dajú pomerne jednoducho pestovať aj v nádobách, alebo vo vreciach. Návodov a nápadov v čom zemiaky pestovať je nespočetne veľa. Niekto na ich pestovanie používa napríklad veľkú nákupnú tašku, iní zase budujú drevené debny. Na balkónoch sa objavujú aj tzv. zemiakové veže, v ktorých možno pestovať zemiaky v niekoľkých poschodiach nad sebou. Nádoba na pestovanie by však mala mať priemer aspoň 35 cm a vysoká by mala byť najmenej 50 cm. Na záhrade môžete na pestovanie využiť napríklad palety, z ktorých vytvoríte ohrádku.
Dôležitá je predovšetkým kyprá pôda bohatá na živiny, ktorá nikdy nesmie vyschnúť. Nemala by byť ale premočená. Pôdu môžete vytvoriť tak, že zmiešate zeminu s kompostom v pomere 1:3.
Na pestovanie môžete vyberať z veľkého množstva odrôd. Niektoré skoré možno zbierať už za dva mesiace, na iné si počkáte aj pol roka. Najlepšie je zaobstarať si priamo sadbové zemiaky, pokus ale môžete urobiť aj s tými, ktoré ste kúpili napríklad v supermarkete. Dôležité je, aby zemiaky dobre naklíčili. Môžete ich zakúpiť už naklíčené, alebo ich proste nechajte na svetle v teple okolo 15°C. Ideálna doba sadby je od apríla do mája, kedy už nebude mrznúť.
Pestovanie v nádobe, v debne alebo vo vreci
Zemiaky pred sadbou nakrájajte tak, aby každý rez obsahoval aspoň 2-3 klíčky. Na dno nádoby dajte cca 20 cm kvalitnej zeminy, zemiaky do nej ľahko zatlačte a zasypte cca 5 cm zeminy. Vždy, keď klíčky vyrastú o 10 cm dosypte ďalšiu zeminu.
Pestovanie v zemiakových vežiach na balkónoch
Pre vybudovanie veže musíte byť kutil. Takáto veža je tvorená spravidla tromi poschodiami nad sebou, šírku samozrejme určuje obmedzený priestor balkónu. V podstate sa jedná o tri väčšie drevené truhlice (debny) umiestnené nad sebou tak, aby medzi nimi na výšku bol dostatočný priestor pre rast vňate. Samotné pestovanie je potom zhodné napríklad s pestovaním v kvetináčoch, kedy po výsadbe s tým, ako rastie vňať postupne dosypávate zeminu.
Pestovanie v paletách
Pri pestovaní v paletách môžete okrem kompostu využiť aj slamu, alebo pokosenú trávu. Zo štyroch paliet urobte ohrádku tak, že palety v rohoch zoskrutkujete alebo zviažete. Na dno môžete dať textíliu, ktorá zabráni prerastaniu buriny. Do ohrádky nasypte približne 20 cm kvalitnej zeminy a postupujte rovnako, ako v predchádzajúcom prípade. Akonáhle sadenice vyrastú o 10 cm, môžete dosypávať zeminu, ale ďalšou možnosťou je položiť vrstvu slamy, trávy, prípadne vrstvy slamy alebo trávy prekladať vrstvami zeminy. Ak sa chcete pustiť do experimentovania, malo by sa dať využiť aj lístie, avšak dajte pozor, nesmie byť ničím napadnuté, aby ste si do výsadby nepriniesli nejakú chorobu, škodcov alebo pleseň.
Pestovanie v záhonoch
V záhonoch je samozrejme osvedčenou metódou pestovanie v klasických riadkoch, v ktorých sú zemiaky zahrnuté v tzv. hrobkoch. Na malom pozemku si vystačíme aj s ručným náradím, avšak dôkladne porýľovať a okopať aj malý záhon môže byť pekná drina. Na malom záhone vám veľmi dobre pomôže elektrický kultivátor. Na veľkom pozemku za vás množstvo práce urobí motorový kultivátor, ku ktorému môžete mať aj príslušenstvo ako je hrobkovač, ktorý vám pomôže zemiaky zahrnúť, alebo naopak vyorávač zemiakov, ktorý ich šetrne vyorie.
Kedy zemiaky zbierať?
Doba zberu záleží od odrody. Kvitnúce odrody sa zbierajú spravidla tesne po odkvitnutí, nekvitnúce zbierame akonáhle začne žltnúť a vysychať vňať. Zemiaky, ktoré okamžite nespotrebujete opatrne umyte a nechajte uschnúť. Skladujte len zdravé a nepoškodené zemiaky.
Autor: PST
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať
Elektrická štvorkolka a e-skúter v mrazoch
11. 12. 2024Ako sa rozširuje ponuka rôznych akumulátorových vozidiel, množia sa nejasnosti o tom, ako sa bude správať elektrické…