Ako pestovať cuketu

23. 05. 2022

Ako pestovať cuketu

Cuketa je zelenina s nevýraznou chuťou, preto sa dá v kuchyni upraviť na množstvo spôsobov. Môžete ju jednoducho obaliť, urobiť z nej placku či buchtu. Existuje nekonečno receptov, ako ju urobiť na slano alebo na sladko. Cuketa má málo kalórií a zároveň vysoký obsah minerálov. Preto je ideálnym doplnkom stravy napríklad pri zoštíhľujúcich diétach. 

Cuketa je na pestovanie nenáročná, potrebuje iba množstvo kvalitnej zeminy s dostatkom živín a pravidelnú zálievku. Pestovať ju možno aj na komposte. Zároveň potrebuje dostatok miesta. Je to pomerne veľká rastlina, ktorá so svojimi ohromnými listami a nádhernými žltými kvetmi bude vládnuť vašej záhrade.

Ak cuketu vysádzate na záhon, doprajte jej rozostupy aspoň 70 cm. Pestovať ju môžete aj vo veľkých kvetináčoch, ktoré umiestnite na slnečné miesto. Je ale bezpodmienečne nutné dopriať jej zeminu bohatú na živiny. Príprava sa preto vyplatí. Najlepšie je plánovať už na jeseň a v záhone, kde sa chystáte cuketu zasadiť zaryť veľkú dávku kompostu. Odmení sa vám za to poriadnou úrodou. Z vlastnej skúsenosti vieme, že aj jediná rastlina môže vyprodukovať v relatívne krátkej dobe toľko plodov, že ich nebudete stíhať spracovať. 

Vyskúšajte cuketové chipsy. Cuketu nakrájajte na tenké plátky, osoľte ju a počkajte kým pustí vodu. Plátky vysušte papierovou utierkou. Vyskladajte ju na plech na papier na pečenie, potrite olejom, môžete ju opäť jemne prisoliť. V rúre ju pečte na 100 °C kým nebude suchá a chrumkavá (cca 3 hodiny).


Autor: PST

 

SÚVISIACE KATEGÓRIE


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať