Ako ochrániť rastliny v kvetináči pred mrazom?

13. 10. 2022

Ako ochrániť rastliny v kvetináči pred mrazom?

Rôzne trvalky a okrasné kríky nám môžu v kvetináčoch spríjemniť atmosféru na terasách alebo na balkónoch. Často ale zabúdame, že rastlina bude musieť nejako prežiť zimu. Pritom sa nemusí jednať iba o teplomilné rastliny, zásadným problémom je totiž samotný kvetináč.

Problém kvetináča ale spočíva v tom, že pomerne ľahko premrzne. Rastlina, ktorá rastie v pôde na záhrade má výhodu v tom, že mráz pôsobí na zem zhora a vďaka tepelnej zotrvačnosti pôda premŕza len veľmi pomaly. Kvetináč je pritom pre mráz odkrytý zo všetkých strán a ak klesne teplota hlboko pod nulu, môže premrznúť už za jednu noc. Korene rastliny sú na takto rýchle zmeny teploty veľmi citlivé, preto je dôležité premrznutiu zabrániť.

Najjednoduchším spôsobom je samozrejme presťahovanie rastlín do chladných priestorov, kde nemrzne. Bohužiaľ nie každý má takú možnosť. V niektorých prípadoch ani nie je možné niektoré ťažké a objemné betónové truhlice sťahovať.

Pri menších kvetináčoch a truhliciach sa nám už niekoľko rokov osvedčilo, že ich na zimu môžete jednoducho zahrabať do zeleninových záhonov a prihrnúť slamou alebo mulčovacou kôrou. Citlivejšie rastliny navyše celé zakryte bielou geotextíliou. Tá ich nielen chráni pred mrazom, zároveň zabráni tomu, aby na nich nemohlo preniknúť ostré slnko, ktoré by im mohlo v slnečných a mrazivých dňoch uškodiť. 

Guľaté kvetináče, ktoré nie je možné zakopať ani nikam zazimovať, je možné obaliť hrubšou vrstvou slamy, ktorú prekryjete jutou a zviažete špagátom. To si možno uľahčiť aj tak, že si z juty ušijete vak so sťahovacím otvorom. Do nej dáte kvetináč, vysteliete okolo slamou a jednoducho utiahnete okolo rastliny.

S veľkými hranatými nádobami sa manipuluje horšie, preto je vhodné pamätať na prezimovanie rastlín ešte predtým, než ich osadíte. Z vnútornej strany nádobu vyložíte polystyrénovými doskami, tie prekryjete geotextíliou a najskôr potom naplňte substrátom. Výhody takéhoto riešenia sú hneď dve. V zime bude polystyrén brániť rýchlemu premŕzaniu, v lete naopak prehrievaniu. 

Vo všetkých prípadoch potom platí, že je vhodné vonku rastliny nechať prezimovať na miestach, kde nefúka. Podľa druhu potom zvážte, či celú rastlinu nezakryť bielou netkanou textíliou, ktorá ich ochráni pred ostrým slnkom a rýchlym striedaním teplôt.

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať