Ako nezaspať jar v záhrade

13. 04. 2022

Ako nezaspať jar v záhrade

Jarné slnko už nesmelo vykukuje spoza mrakov a kde tu nás pošteklí hrejivými lúčmi. Pravdepodobne už ste stihli vyjsť na záhradu a máte pripravený dlhý zoznam prác, ktoré vás na záhrade čakajú.

Je najvyšší čas pripraviť niektoré záhony pre výsev a výsadbu plodín, avšak na hnojenie čerstvým hnojom už je neskoro, s veľkou pravdepodobnosťou by mladé rastliny a sadenice spálil.

Ak ste to nestihli, stále ešte môžete trávnik prevzdušniť vertikutátorom. Po vertikutácii môžete doplniť holé miesta trávnym semenom, zároveň môžete aplikovať aj hnojivo, ktoré trávniku pomôže naštartovať rast.

Na jar je tiež dôležité skontrolovať všetko vybavenie záhrady, náradie a techniku, či zimu prečkali bez ujmy. Akonáhle pominú mrazy, môžete pod odkvapy opäť umiestniť nádoby na dažďovú vodu, tá je pre polievanie najlepšia. Rovnako tak pustíme vodu do vonkajších kohútikov k pripojeniu hadíc a zavlažovacích systémov. Dobre však skontrolujte, či potrubie a kohútiky v zime mráz nepoškodil a voda nikde nepresakuje.

Predtým, než tento rok prvýkrát použijete záhradnú techniku, urobte základnú údržbu. Skontrolujte skrutkované spoje, a ak sú uvoľnené, primerane ich dotiahnite. Ak ste na jeseň neurobili výmenu oleja v motore, vymeňte ho teraz, predĺžite tým životnosť motora. Skontrolujte vzduchové filtre, zapaľovacie sviečky, ak je to potrebné vymeňte ich za nové. Pri kosačkách a ďalšej technike skontrolujte lanká a bowdeny a premažte ich olejom, aby chodili hladko. Premazať si  zaslúžia aj pohyblivé spoje, ako sú ložiská kolies a pod. Tým, že nič nepodceníte, si môžete neskôr ušetriť radu nepríjemných starostí.

 Ak ste na jeseň nechali v motorovej technike v nádrži palivo, môžete mať teraz problém s naštartovaním. Biozložka, ktorá je pridávaná do moderných palív, pravdepodobne reagovala so vzdušnou vlhkosťou a v karburátore sa mohli vytvoriť hrudky, ktoré upchali palivové kanáliky. Palivo preto radšej vymeňte aspoň teraz. Možno sa vám podarí motor naštartovať až po niekoľkých pokusoch, otáčky však môžu kolísať. Niekedy stačí, keď motor necháte chvíľu bežať, prúd paliva karburátor uvoľní a otáčky sa zrovnajú. Ak však budú stále kolísať, motor bude mať nízky výkon, alebo sa vám ho nepodarí naštartovať vôbec. Neostane potom nič iné, než vydať sa do servisu. Ak sa chcete podobným problémom nabudúce vyhnúť, predtým, než stroj na dlhšiu dobu odstavíte, radšej vypustite palivo, alebo použite vhodné aditíva.

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať