Ako nebyť otrokom vo svojej záhrade

15. 07. 2021

Ako nebyť otrokom vo svojej záhrade

Tak, ako sa v minulosti ľudia hromadne sťahovali do veľkých miest za prácou, v súčasnosti začína byť trend opačný a mnohí sa sťahujú do dedín, kde majú bližšie k prírode. Veľmi často majú len minimálnu predstavu o tom, koľko času zaberie práca v záhrade. Internet, tlač a televízia síce prinášajú množstvo dobrých rád a inšpirácií, nanešťastie práve priehrštie inšpirácií a rôznych nápadov často vedie k tomu, že si neskúsený začínajúci záhradník pripraví množstvo zbytočných problémov.

Trávnik ako z plagátu

Žiadna záhrada sa nezaobíde bez trávnika. Na fotografiách v časopisoch vidíte záhrady, na ktorých je sýto zelený trávnik hustý ako mach. Ak si nemôžete dovoliť zamestnávať profesionálneho záhradníka, alebo starostlivosti nechcete venovať niekoľko hodín týždenne, zmierte sa s tým, že takýto trávnik mať nikdy nebudete. Vyžaduje si totiž prevzdušnenie, hnojenie, odburinenie selektívnym herbicídom, vyhrabávanie, zavlažovanie, veľmi časté kosenie, a to najlepšie vretenovou kosačkou. Ak sa uspokojíte s klasickým vonkajším trávnikom, ktorému odpustíte aj nejakú ďatelinku a ďalšiu drobnú burinu, ušetríte si množstvo peňazí, práce aj starostí. Ak hodláte trávnik intenzívne využívať alebo máte malé deti, pri jeho zakladaní vyberte radšej záťažovú trávnu zmes. Takýto trávnik stačí potom podľa počasia 1-2x týždenne pokosiť, na jar a na jeseň prevzdušniť a pri dlhšie trvajúcom suchu zavlažiť. 

Aj divoký trávnik má svoje kúzlo...

Živý plot čo najrýchlejšie

Asi nikto nemá rad zvedavé pohľady susedov, keď sa chce natiahnuť na záhrade a vychutnať si chvíle odpočinku počas slnečného dňa. Ak nemáte záhradu ohradenú dvojmetrovým plotom, pravdepodobne budete chcieť pozemok zakryť živým plotom. Nenechajte sa ale zlákať ponukou rýchlo rastúcich drevín. Takýto živý plot síce vyrastie za jeden rok do požadovanej výšky, avšak rast neprestane a rovnakou rýchlosťou porastie ďalej. Potom vám neostane nič iné, než sa niekoľkokrát do roka chopiť plotostrihu. Radosť z odvedenej roboty vám bude kaziť skutočnosť, že dokonale vytvarovaný plot vydrží sotva pár dní. Navyše sa môžete dostať do sporu so susedom, ktorému môže vadiť prerastanie plota do jeho záhrady. Ideálne je preto vybrať pomalšie rastúce kríky, ktoré prirodzene dorastajú do obmedzenej výšky. Na hustý a dostatočne vysoký plot si síce počkáte trošku dlhšie, zastrihávať ho však budete jeden, maximálne dvakrát do roka.

Množstvo kvetín a okrasných kríkov

Kvetinové záhony do modernej záhrady samozrejme patria. Pri ich realizácii ale nezabudnite na to, že vyžadujú pravidelnú starostlivosť. V prvom rade si uvedomte, že okolo každého záhonu a kríku budete kosiť trávu. Čím viac prekážok na záhrade bude, tým bude kosenie zložitejšie. Ak si navrhnete záhradu s množstvom oblých záhonov, budete ju neskôr každý týždeň pri kosení preklínať. Nesaďte žiadne rastliny priamo do trávnika. Záhony navrhnite tak, aby okolo nich bolo možné ľahko prejsť s kosačkou aj v najužších miestach. Čím jednoduchší tvar, tým lepšie sa bude kosiť. 

Rast buriny v záhonoch obmedzí mulčovacia kôra, štrk alebo kamienky. Všetko však má svoje výhody a nevýhody. Kôra pomaly hnije, preto ju musíte pravidelne dopĺňať, v tomto ohľade je kameň trvanlivejší. Kôra drží v pôde vlhkosť a teplo, preto je ideálna pre teplomilné rastliny. Kameň naopak udrží pôdu studenú. Avšak ani zamulčované záhony nie sú bezúdržbové. Aj v mulčovacej kôre alebo štrku občas vyženie burina, ktorú budete musieť odstrániť. Ak nasadíte do záhonu nahusto vhodné trvalky, burinu medzi seba nepustia.

Ohromné jazierko s rybami

Jazierko s rybami je naozaj efektný doplnok. Avšak udržať vodu priezračne čistú nie je jednoduché. Niečo síce zvládnu vhodne zvolené vodné rastliny, vodu však aj tam budete musieť prakticky nepretržite filtrovať, čo vyžaduje čerpadlo, jeho prevádzka vyjde na niekoľko eur mesačne. Jazierko vyžaduje aj pravidelné čistenie od usadenín na dne. Preto si naozaj dobre ujasnite, či ste ochotný jazierku venovať čas a peniaze. Keď vás potom jazierko po čase omrzí, zbavíte sa rýb a prestanete ho filtrovať, budete mať na záhrade len dieru so zapáchajúcou stojatou vodou, ktorá bude slúžiť len ako liaheň komárov.

Jazierko je krásny prvok v záhrade. Nesmiete ho ale zanedbávať.

Ovocné a iné stromy

Najčastejšou chybou pri vysádzaní stromov je to, že podceníme ich neskoršiu veľkosť. Preto veľmi dôkladne zvážte, ako bude smriečok vysadený vedľa plotu pred domom vyzerať za pár rokov. Stromy však do záhrady patria, nedajú sa však kedykoľvek presadiť ako napríklad nevhodne umiestnená kvetina. Kam strom zasadíte, tam bude rásť najmenej niekoľko desiatok rokov, plánujte preto starostlivo. Vhodne umiestnený listnatý strom môže slúžiť ako prirodzená klimatizácia, ktorá nepotrebuje elektrinu. V lete bude zatieňovať dom a udrží v ňom dlhšie príjemný chládok. V chladnejších mesiacoch v roku, kedy strom zhodí lístie, pustí slnko do okien domu. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať