Ako na prerez stromov

22. 09. 2022

Ako na prerez stromov

Jeseň je ideálna doba, kedy prerezať stromy v záhrade. Pri ovocných stromoch uskutočňujeme prerez po zbere a následne pred jarou. Prerezom sa presvetlí koruna, čím sa do nej dostane viac slnka. Tým sa nielen podporí plodnosť, ale potlačí sa tým aj rast cudzopasných húb a machov, obmedzí sa tým aj hniloba a aj mnohí škodcovia majú radšej tieň, než slnko.

Podobne na jeseň môžeme prerezať aj stromy okrasné. Pri tých síce nezvýšime plodnosť, rezom ich ale tvarujeme tak, aby mali rovnomerne rozložené vetvy, uskutočňujeme tvarovanie.

Prerezávanie by sa nemalo zanedbať, uskutočňovať by sa malo včas. Teda skôr, než budú vetvy príliš hrubé. Priemer vetvy by nemal presahovať cca 7 cm, väčšie rany sa horšie hoja a môžu byť vstupnou bránou pre huby, škodcov a choroby. Tenké vetvy jednoducho odstránite záhradníckymi nožnicami. Na tie hrubšie už musíte s pílou. Vetvu vždy najskôr ľahko narežte na spodnej strane, následne rez dokončite z vrchnej strany. Zaistíte tým, že padajúca vetva nestrhne dole kôru zo stromu. Následne pahýľ odrežte jedným čistým rezom.

Ak pri stromoch väčšieho vzrastu nechcete riskovať zdravie a šplhať sa po rebríku, môžete využiť vyvetvovacie píly na teleskopickej tyči. S niektorými možno píliť vetvy až 4 metre vysoko. V malých záhradách ale často dominujú nižšie odrody stromov, ktoré je možné jednoducho prerezať aj zo zeme. Na taký účel sa hodí drobná a ľahká pílka, s ktorou sa dobre manipuluje medzi vetvami.

A práve pre také práce je určená píla HECHT 9922. 11 cm lišta má ideálnu dĺžku pre prerezanie tenších vetiev tak, aby sa s ňou jednoducho manipulovalo aj v hustejšie vetvenej korune. Pravda, rýchlosť reťaze 5 m/s nie je nijak závratná, ale určite s ňou nebude chystať 10 kubíkov dreva na zimu. Na odpílenie vetvy je však rýchlosť viac ako dostatočná. A využitie nájde aj v dielni. Hlavnou výhodou je ale akumulátorový pohon. Odpadajú teda káble, ktoré by ste za sebou museli vláčiť po záhrade a ktoré by neustále prekážali. Batéria ani nabíjačka síce nie sú súčasťou dodávky, ale má to svoj opodstatnený dôvod. Píla HECHT 9922 je totiž súčasťou akumulátorového programu 1278 v ktorom je možné všetko náradie a stroje možné napájať jedným rovnakým typom akumulátora. Bolo by preto nezmyselné predávať každé náradie s vlastným akumulátorom, keď vám stačí zakúpiť len jeden alebo dva akumulátory a používať ich pre všetko náradie, ktoré potrebujete. Preto si akumulátor aj nabíjačku môžete dokúpiť voliteľne.

Autor: PST

 

Súvisiace kategórie:

ACCU program 1278


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať