Ako na prerez ovocných stromov

04. 05. 2021

Ako na prerez ovocných stromov

Chcete mať ovocné stromy na vašej záhrade zdravé? Prajete si veľkú úrodu plnú vyzretých, chutných a sladkých plodov? Je najvyšší čas na jarný prerez stromov. Koruna každého stromu potrebuje byť vzdušná, zbavená slabých, neduživých vetiev a zároveň všetkých tých, ktoré korunu nadmieru zahusťujú. Vetiev skrátka musí zostať v korune stromu len toľko, aby každý plod mal čo najviac svetla a priestoru. Dajte si však pozor na to, aby ste strom neprerezali príliš. Konkrétne to znamená, že ho nesmiete zbaviť viac ako štvrtiny celkového objemu koruny. Pri prereze sa tiež snažte čo najmenej zasahovať do tvaru a veľkosti stromu - skutočne sa zamerajte len na to, aby ste prevzdušnili a presvetlili korunu.

Každá odroda ovocných stromov vyžaduje svoj jedinečný postup prerezu. Aj presné načasovanie sa odvíja od konkrétnej odrody. Aj napriek tomu platia niektoré všeobecné pravidlá, ktoré by ste mali brať do úvahy:

  • Nikdy nerobte rezy (rany) s priemerom väčším ako 6-7 centimetrov. Väčšie rezy totiž môžu byť nielen "pozvánkou" pre výtrusy rôznych škodlivých húb, ale môžu byť pre strom fatálne - hrozí jeho výrazné oslabenie, v dôsledku čoho môže dokonca postupne a pomaly uhynúť.
  • Každú ranu s priemerom väčším ako 2 cm by ste mali ošetriť, ideálne štepárskym voskom alebo špeciálnym hojivým balzamom. Prípadne je možné použiť aspoň latexový náter. Zamedzíte tak tomu, aby strom napadla infekcia.
  • Na prerez používajte vždy skutočne ostré náradie: záhradné nožnice alebo ručnú pílku na hrubšie vetvy, prípadne elektrickú pílu, akumulátorovú pílu, benzínovú pílu alebo vyvetvovaciu pílu.
  • Vetvu odpíľte vždy až na vetvový krúžok (nenechávajte na strome pahýle), vďaka tomu sa rana dobre zahojí.

Ešte jedna rada na záver: Vždy, keď si nie ste niektorým prerezom úplne istí, poraďte sa s odborníkom. Nesprávne uskutočnený prerez môže strom nenávratne poškodiť. 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať