Ako mať bohatú úrodu rajčín?

10. 05. 2022

Ako mať bohatú úrodu rajčín?

V druhej polovici mája už môžete začať vysádzať predpestované sadenice rajčín na záhony. V tejto dobe by už nemali hroziť žiadne mrazíky, ktoré by sadenice poškodili. Rajčina je totiž teplomilná trvalka, ktorá však v našich zemepisných šírkach vonku prežije iba jeden rok, preto je pestovaná ako jednoročná rastlina. 

Rajčina je však jednou z najnáročnejších rastlín na pestovanie, preto vyžaduje dobrú prípravu a starostlivosť. Pre jej výsadbu vyberte slnečné stanovisko, ktoré je zároveň dobre chránené pred vetrom. Dôležitá je tiež príprava pôdy. Rajčina je veľmi náročná aj na živiny. Spočiatku jej síce bude stačiť, keď pôdu doplníte o väčšie množstvo kompostu, akonáhle však začne plodiť, je nutné zvýšiť množstvo draslíka. Ak chcete predísť hnilobe, doplňte do pôdy aj vápnik. Pôda musí byť dobre priepustná a kyprá.

Rajčiny saďte dostatočne hlboko. Keď si pozorne prehliadnete ich stonky, nájdete na nich malé chĺpky, čo sú potenciálne zárodky koreňov. Nebojte sa preto v záhone mladú sadenicu zahrnúť až pod listy. Zaistíte tým bohaté zakorenenie a rastlina potom bude lepšie prijímať živiny. Sadenice od seba rozmiestnite v dostatočnej vzdialenosti. Počítajte s tým, že sa rastliny značne rozrastú. Vzdialenosť je daná typom odrody a spravidla ju nájdete na vrecku so semienkami. Ak by boli sadenice vedľa seba príliš nahusto, nemohol by medzi nimi dobre prúdiť vzduch, čo by zvyšovalo riziko plesňových chorôb. 

Nahusto zasadené rajčiny budú menej plodiť a budú náchylnejšie k chorobám

Rajčiny je nutné polievať pravidelne a dostatočne do hĺbky. Hlboká zálievka dostane ku koreňom tak potrebné živiny. Vždy ich však polievajte zospodu, dbajte na to, aby ste nikdy zbytočne nepokropili listy. Mokré listy zvyšujú opäť riziko plesňových chorôb, na ktoré sú rajčiny veľmi náchylné.

Pri výsadbe tyčkovitých rajčín nezabudnite rovno k sadenici umiestniť dostatočne dlhú a pevnú oporu. Ak by ste ju zatĺkali vedľa sadenice neskôr, zbytočne by ste poškodili jej korene. 

Nezabúdajte rastlinu vyštipovať. Najčastejšou chybou začiatočníkov je, že majú strach rastlinu pripravovať o nové výhonky, aby ju nepoškodili, alebo sa naopak domnievajú, že čím viac zelenej hmoty bude rastlina mať, tým bohatšia bude úroda. 

Dôsledne vyštipujte výhonky nad ramenami listov

Dôležité je najmä vyštipovanie bočných výhonkov, ktoré vyrastajú nad ramenami listov. Zabránite tým zbytočnému rozkošateniu rastliny a tá následne vloží viac energie do plodov. Odstraňujte aj listy, ktoré sa vzájomne krížia a prepletajú. Rastlina musí byť vzdušná, aby sa zároveň znížilo riziko plesňových chorôb. Dôsledne odstraňujte aj všetky poškodené listy.

Napadnutiu chorobami a škodcami sa dá do istej miery predchádzať aj tým, že medzi rajčinami budete pestovať aj ďalšie rastliny, ktoré škodcov a choroby odpudzujú. Napríklad taká bazalka sa nemusí s rajčinami rada len na tanieri. Rajčina si tiež dobre rozumie s cibuľou, cesnakom alebo s nechtíkom. Určite ju ale nekombinujte so zemiakmi, mrkvou, kalerábom, kapustou alebo brokolicou.

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať