Ako k pergolám sadiť popínavé rastliny?

08. 06. 2021

Ako k pergolám sadiť popínavé rastliny?

Teraz, na prelome jari a leta je tá najlepšia doba na výsadbu popínavých rastlín. Tie sú samostatnou kapitolou krásy v knihe života našej záhrady. Dokážu doslova oživiť altánok, pergolu, plot alebo fasádu, dodať im nádherné farby, a navyše okrem estetickej funkcie môžu plniť aj praktické funkcie: pomôžu napríklad zatieniť niektoré miesta, kde by ste inak v lete trpeli páliacim slnkom, alebo pomôžu zakryť niektoré drobné stavebné nedostatky. Výhodou popínavých rastlín je aj to, že ich pestovanie nie je nijak zložité. 

Na úvod by ste mali vedieť, že si môžete vybrať z dvoch základných druhov "popínaviek": z rastlín, ktoré sa dokážu popínať po sami po plotoch, stenách a iných oporách (popínavé hortenzie, pavinič, brečtan a ďalšie), a z rastlín, ktoré pre svoj rast vyžadujú špeciálnu oporu či konštrukciu, a ktoré je preto potrebné pravidelne vyväzovať (popínavé ruže, plamienky, jazmín, ostružina a ďalšie).

Ak by sme vám z ohromnej škály nádherných popínavých rastlín mohli odporučiť jednu jedinú, potom to budú plamienky (clematis). Tie sú pre svoje krásne symetrické kvety rozprávkových farieb často označované za "kráľa popínavých rastlín". Vyžadujú však výsadbu iba na slnečnom mieste a starostlivé polievanie.

Aké hlavné zásady by ste pri výsadbe popínavých rastlín mali rešpektovať?

  • Vyberajte len kvalitné sadenice: každú rastlinu si pred kúpou starostlivo prehliadnite, či je dobre prekorenená, súmerne rastie a či nenesie žiadne viditeľné stopy po škodcoch. 
  • Ideálne miesto, kam sadenice umiestnite, závisí od konkrétneho druhu rastliny. Väčšina popínavých rastlín má rada čo najviac slnka, ale napríklad takej popínavej hortenzii alebo bršlenu sa najlepšie darí v tieni.
  • Rešpektujte potreby konkrétneho druhu rastliny na zloženie pôdy, prípadne sa ohľadne úpravy pôdy poraďte so záhradným špecialistom.
  • Jamu pre rastlinu pripravte minimálne 50 cm hlbokú.
  • Rastlinu pri sadení nasmerujte k opore, na ktorej sa bude rozrastať. Jamu vyplňte kvalitnou zeminou, prihnojte ju a dostatočne polejte. 

TIP: Keď si popínavými rastlinami ozdobíte napríklad vašu záhradnú pergolu, môžete si pre dokonalé komfortné a romantické posedenie záhradu vybaviť napríklad luxusným setom záhradného nábytku HECHT MATHEO SET. 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať