Zobraziť kategórie

Ako do záhrady umiestniť ihličnany?

27. 07. 2021

Ako do záhrady umiestniť ihličnany?

Ihličnany dokážu oživiť každú záhradu. Ak sú v správnom pomere s listnatými drevinami a ďalšími prvkami, dosiahnete v záhrade dokonalú harmóniu. Výhodou ihličnanov je, že mnohé sa dajú jednoducho tvarovať. Zaujímavé tvary z nich môžete vykúzliť napríklad akumulátorovým plotostrihom HECHT 6020. Nevhodné umiestnenie ihličnanov však môže byť zdrojom neskorších problémov a urastenejší strom už nie je tak ľahké presadiť.

Prinášame vám preto pár typov pre ich umiestnenie:

  • Niektoré ihličnany môžu pôsobiť veľmi dobre ako samotný prvok. Perfektne vytvarovaný solitér v záhrade skvele vynikne, prípadne ho môžete skombinovať s menšími prvkami.
  • Nebojte sa kombinovať. Ak na pozadí umiestnite urastenejší strom, ktorý v popredí doplníte napríklad menšími drevinami, dosiahnete skvelý efekt.
  • Starostlivo plánujte. Predstavte si, ako široký a vysoký bude strom o niekoľko rokov. Veľké stromy potrebujú dostatok priestoru, ak ich zasadíte na nevhodnom mieste, môžu za pár rokov prekážať alebo vytvárať tieň tam, kde ho nechcete.
  • Najmä tuje sú obľúbené pre vytvorenie živých plotov. Poskytnú v záhrade súkromie. Hodia sa však len do veľkých záhrad, pretože opticky priestor zmenšujú.
  • Ihličnany vysádzajte v jarných mesiacoch, alebo na prelome augusta a septembra. Budú mať viac času do zimy poriadne zakoreniť. Dreviny pestované v kontajneroch je možné teoreticky vysádzať po celý rok, avšak nikdy ich nesaďte do zamrznutej pôdy, kým dobre nezakorenia. 
  • Sadenice si zaobstarávajte len v odborných predajniach, rozhodne ich nevyrývajte niekde v lese. Tam za to môžete dostať mastnú pokutu, a ak nie ste skutoční odborníci, nikdy s istotou neviete, čo vám z takého stromčeka za pár rokov vyrastie. 
  • Ak je potrebné ihličnany opiľovať, najlepšie obdobie je na jar alebo začiatkom jesene. Pri opiľovaní buďte opatrní. Príliš radikálny rez môže ihličnan poškodiť. 

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať