Ako do záhrady umiestniť ihličnany?

27. 07. 2021

Ako do záhrady umiestniť ihličnany?

Ihličnany dokážu oživiť každú záhradu. Ak sú v správnom pomere s listnatými drevinami a ďalšími prvkami, dosiahnete v záhrade dokonalú harmóniu. Výhodou ihličnanov je, že mnohé sa dajú jednoducho tvarovať. Zaujímavé tvary z nich môžete vykúzliť napríklad akumulátorovým plotostrihom HECHT 6020. Nevhodné umiestnenie ihličnanov však môže byť zdrojom neskorších problémov a urastenejší strom už nie je tak ľahké presadiť.

Prinášame vám preto pár typov pre ich umiestnenie:

  • Niektoré ihličnany môžu pôsobiť veľmi dobre ako samotný prvok. Perfektne vytvarovaný solitér v záhrade skvele vynikne, prípadne ho môžete skombinovať s menšími prvkami.
  • Nebojte sa kombinovať. Ak na pozadí umiestnite urastenejší strom, ktorý v popredí doplníte napríklad menšími drevinami, dosiahnete skvelý efekt.
  • Starostlivo plánujte. Predstavte si, ako široký a vysoký bude strom o niekoľko rokov. Veľké stromy potrebujú dostatok priestoru, ak ich zasadíte na nevhodnom mieste, môžu za pár rokov prekážať alebo vytvárať tieň tam, kde ho nechcete.
  • Najmä tuje sú obľúbené pre vytvorenie živých plotov. Poskytnú v záhrade súkromie. Hodia sa však len do veľkých záhrad, pretože opticky priestor zmenšujú.
  • Ihličnany vysádzajte v jarných mesiacoch, alebo na prelome augusta a septembra. Budú mať viac času do zimy poriadne zakoreniť. Dreviny pestované v kontajneroch je možné teoreticky vysádzať po celý rok, avšak nikdy ich nesaďte do zamrznutej pôdy, kým dobre nezakorenia. 
  • Sadenice si zaobstarávajte len v odborných predajniach, rozhodne ich nevyrývajte niekde v lese. Tam za to môžete dostať mastnú pokutu, a ak nie ste skutoční odborníci, nikdy s istotou neviete, čo vám z takého stromčeka za pár rokov vyrastie. 
  • Ak je potrebné ihličnany opiľovať, najlepšie obdobie je na jar alebo začiatkom jesene. Pri opiľovaní buďte opatrní. Príliš radikálny rez môže ihličnan poškodiť. 

Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať