Ako bojovať proti komárom

27. 06. 2022

Ako bojovať proti komárom

Pískanie otravného komára krúžiaceho okolo hlavy dokáže asi každého dohnať takmer k šialenstvu. V lete na terasách a pri vode na nás útočia v húfoch a jedinou viac či menej účinnou obranou býva nejaký repelent. Niekedy však sami robíme chyby tím, že komárom vytvárame prostredie, v ktorom sa môžu množiť.

Odstráňte zo záhrady všetko, v čom sa drží voda. Niekedy to môže byť napríklad aj plachta, ktorou je niečo prikryté a v ktorej záhyboch sa tvoria malé vodné nádržky. To je perfektná liaheň pre komárov. Ich larvy žijú vo vode, kde visia tesne pod hladinou a trubičkou dýchajú vzdušný kyslík. Keď sa priblížite, okamžite rýchlom pohybom zmiznú v hĺbke. 

Záhradné jazierka v lete na záhrade vytvárajú príjemnú klímu a sú zdrojom vody pre množstvo užitočných živočíchov. Bohužiaľ sa v nich množia aj komáre. V jazierku je pomoc jednoduchá, zaobstarajte si ryby. V menšom jazierku to môže byť napr. pár zlatých karasov, ktorí sa dajú zohnať v bielej, zlatej alebo červenej farbe. Jazierko oživia a s larvami sa rýchlo vysporiadajú.

Sud na dažďovú vodu je v záhrade so záhonmi nevyhnutný. Bohužiaľ aj on je ako materská škôlka pre larvy komárov. Najlepším spôsobom ako tomu zabrániť, je zakryť ich vekom, do ktorého bude tesne vyvedená odkvapová rúra. Tak zabránite prístupu komárím samičkám, tie do vody nebudú môcť naklásť vajíčka. Ďalším dobrým spôsobom je nakvapkať na hladinu jedlý rastlinný olej tak, aby sa rozlial do tenkého filmu po celej hladine. Larvy nebudú môcť vystrčiť nad hladinu dýchaciu trubičku a utopia sa.

Ak máte šťastie a pod strechou sa vám zahniezdili lastovičky, môžete si pogratulovať. Zbavia vás nielen väčšiny komárov, ale aj množstva ďalšieho otravného hmyzu. Mnohí ich nevidia radi, pretože zašpinia miesta pod hniezdami trusom. Aj to však môžete využiť, stačí dať pod hniezda kýbliky s vodou a rozpustený trus bude slúžiť ako skvelé hnojivo na polievanie záhonov. 

 

Autor: PST

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať