Ako a prečo hrabať lístie?

27. 10. 2021

Ako a prečo hrabať lístie?

Ako by jeden povedal, hrabanie lístia nie je žiadna veda a vlastne by mal pravdu. Aj keď na druhú stranu...

Len ťažko by sme hľadali niekoho, kto nedržal v ruke nikdy hrable a nehrabal s nimi lístie. Spomínam, ako som ako malý chlapec musel každoročne hrabať lístie pod vyrasteným orechom, ktorý nám rástol na záhrade. Bola to nekonečná práca. Jeden deň som lístie pohrabal a za dva dni som mohol začať nanovo. Hrabanie lístia som neznášal, radšej by som sa videl niekde vonku s kamarátmi. Nechápal som vtedy, prečo po mne rodičia požadujú, aby som lístie hrabal priebežne, aby na záhrade neležalo dlho, keď by som ho mohol pohrabať všetko naraz potom, ako by zo stromov opadalo všetko.

Ak necháte lístie ležať na trávniku niekoľko dní, trávnik pod lístím začne odumierať. Ak máte na záhrade urastený strom, z ktorého lístie môže padať priebežne aj niekoľko týždňov, je dôležité lístie pravidelne upratovať. Podľa množstva popadaného lístia to bude napríklad aj 1 až 2x týždenne. Trávnik pod lístím trpí nedostatkom svetla a ani zvýšená vlhkosť, ktorá sa pod lístím drží, mu príliš nesvedčí. Vlhkosť naopak svedčí rôznym chorobám, plesniam a hubám. Preto nie je dobré, keď lístie leží na trávniku dlho. Úplne najhoršie ale je, keď necháte lístie ležať na záhrade do jari. Trávnik pod ním úplne uhynie. Avšak aj lístie, ktoré neleží na trávniku je veľký problém. Poskytuje totiž dokonalý úkryt pre prezimovanie rôznym škodcom, plesniam a chorobám. Tie potom na jar napadnú rastliny v záhrade a budete sa ich zložito zbavovať. 

S klasickými hrabľami však vo väčšine moderných záhrad nepochodíte. Vyhrabať lístie medzi kvetinami v záhonoch, na skalkách, či kôrou alebo kamením zamulčovaných plochách je prakticky nemožné. Behať v jesennom počasí hrabľami po rozmočenom trávniku, ktorý ste celý rok tak starostlivo pestovali, môže znamenať jeho vytrhanie z premočenej pôdy. Lístie bezpečne a bez väčšej námahy upracete pomocou vysávača na lístie.

Vysávač lístie nasaje, podrví a uloží do zberného vaku, z ktorého ho potom vysypete na kompost alebo do kontajneru. Niektoré vysávače lístia majú dokonca plynule nastaviteľný výkon. To je vhodné najmä pre prípad, že chcete lístie vysávať napríklad na plochách vysypaných kamienkami. Znížením výkonu vysávača upravíte silu nasávania tak, že vysávač bude nasávať iba lístie a nebude nasávať kamene. Na iných plochách, kde nehrozí nasatie nechcených predmetov, potom výkon nastavíte na maximum a práca pôjde rýchlejšie. 

Mnohé vysávače možno prepnúť do režimu fukáru. Fukárom jednoducho vyfúkate lístie z horšie dostupných miest, kam by ste s vysávačom dosiahli len s problémami.

Lístie je skvelá biomasa, ktorú môžete kompostovať. Avšak pozor, kompostovať možno len zdravé lístie. Lístie zo stromov napadnutých chorobami nechajte odviezť do kompostárne. Tam ho síce tiež spracujú na kompost, avšak na rozdiel od vášho domáceho kompostéru, kde kompostujete za studena, prebieha v kompostárňach proces kompostovania za tepla a tým sa všetky choroby zlikvidujú. V domácom komposte by choroba z napadnutého lístia mohla rozšíriť a následne by ste si ju s kompostom roznášali po záhrade.

 

Autor: PST

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať