5 tipov pre prípravu skleníka na novú sezónu

20. 04. 2022

5 tipov pre prípravu skleníka na novú sezónu

Skleníky sú populárne pre pestovanie sezónnej zeleniny, ktorá tu zreje aj rastie rýchlejšie. Navyše je chránená pred dažďom a s ním spojenými hubovými chorobami, ktoré ohrozujú napríklad rajčiny. Skleníky sú populárne tiež pre predpestovanie menej chúlostivých úžitkových aj okrasných kvetín na jar. Pozor ale na správnu prípravu po zime, nestačí totiž iba porýľovanie pôdy.

Vysírenie skleníka

V skleníkoch môže prezimovať množstvo rôznych škodcov aj chorôb. Najjednoduchší spôsob, ako sa škodcov zbaviť, je dezinfekcia pomocou sírneho knotu. Množstvo knotov pre konkrétnu veľkosť skleníka spravidla určí výrobca knotov. Zavesíte ho na drôt a zapálite. Po zapálení knotu skleník okamžite opustite, pri horení sa uvoľňuje oxid siričitý, ktorý je zdraviu škodlivý. Skleník uzavrite a dym z knotov necháte pôsobiť aspoň 2 hodiny. Oxid siričitý ničí škodlivé mikroorganizmy, plesne aj rôznych škodcov. Po dvoch hodinách skleník starostlivo vyvetrajte.

Upratovanie octovou vodou

Ak nechcete skleník z nejakého dôvodu vysíriť, aspoň zvnútra starostlivo umyte výplne okien aj konštrukciu octovou vodou. Ocot funguje ako ekologický umývací prostriedok a rozpúšťa nečistoty. Zároveň tiež pôsobí ako dezinfekcia. Čisté výplne okien v skleníku zároveň podporia rast rastlín. 

Ak v skleníku používate pestovacie nádoby, ako sú kvetináče a truhlíky, umyte ich rovnako octovou vodou, nezabudnite ani na zálievkové vaničky pod pestovacími nádobami.

Použitie dusíkatého vápna

Zeminu možno vydezinfikovať premiešaním dusíkatého vápna. Pred jeho použitím pôdu prekyprite a zbavte zbytkov rastlín. Dusíkaté vápno ľahko zapravte do zeminy a zalejte. Spoľahlivo zlikviduje vajíčka škodcov, semena burín, baktérie a spory húb a plesní. Použiť ich ale musíte včas, najmenej 2 až 3 týždne pred siatím či výsadbou.

Prihnojenie pôdy

Pred samotným siatím pôdu prihnojte. Nie je nutné používať nejakú chémiu, bohato postačí kompost alebo maštaľný hnoj. Zdravá pôda by mala držať hrudkovitú štruktúru, ak sa po rokoch začala meniť na prach, je potrebné ich vymeniť.

Správne vetranie

Akonáhle bude všetko pripravené a zasadené, nezabudnite na dostatočné vetranie. Bez prísunu čerstvého vzduchu by rastliny neprospievali a mohli by podľahnúť hubovým chorobám a plesniam. Je preto vhodné vetranie v skleníku správne kombinovať. Otvory by mali byť v streche aj v bočných stenách skleníkov. Chladný vzduch vstúpi bočnými oknami, zohreje sa a vystúpa von strešným oknom.

 

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať