Tešíte sa na jar? Pripravte vonkajšie sedenie na sezónu

02. 03. 2022

Tešíte sa na jar? Pripravte vonkajšie sedenie na sezónu

Nezáleží na tom, či máte posedenie na terase alebo záhrade, s prvými slnečnými lúčmi a predlžujúcimi sa dňami prichádza ideálny čas na jeho prípravu, aby ste si túto sezónu užili v priestore vyladenom k dokonalosti. Budete tu radi oddychovať a tráviť voľný čas s rodinou či priateľmi. Ako ošetriť súčasný nábytok, vybrať nový a čo by vonkajšiemu posedeniu rozhodne nemalo chýbať?

Skontrolujte stav zazimovaného nábytku

Ak ste sa pred zimou o svoj záhradný nábytok pred uskladnením alebo zakrytím dobre postarali, nebude pre vás jeho odzimovanie žiadny problém a na sezónu ho vybalíte v dobrom stave, stačí len utrieť prach. V opačnom prípade bude potrebné zistiť rozsah poškodenia a či sa ešte vôbec oplatí investovať čas a hlavne financie do jeho starostlivosti. Ak je nábytok stabilný, jeho starostlivosť a úprava závisí predovšetkým od materiálu, z ktorého je vyrobený.

„Plastový nábytok sa čistí najjednoduchšie, pretože má väčšinou hladký a lesklý povrch, ktorý prirodzene odpudzuje nečistoty. Pri čistení plastov sa odporúčajú univerzálne čistiace prostriedky vyrobené z prírodných olejov a enzýmov, nepoužívajte drôtenky, pretože tie na povrchu zanechajú drobné ryhy a škrabance. Vhodné sú handričky z mikrovlákna.

O drevený nábytok z materiálu ako je teak, akácia alebo eukalyptus, ktoré sú skvelou voľbou pre exteriérový nábytok vďaka ich odolnosti, je starostlivosť celkom jednoduchá. Stačí nečistoty utrieť vlhkou, neabrazívnou handričkou. V prípade výskytu odolnejších nečistôt namočte handričku do mydla s neutrálnym pH a teplej vody, vyžmýkajte prebytočnú tekutinu a utrite miesto dočista. Následne nechajte prirodzene vyschnúť na slnku alebo utrite do sucha. Drevený nábytok, na ktorom sú viditeľné väčšie známky poškodenia očistite kefou a povrch zrovnajte brúsnym papierom, následne ho odmastnite a natrite na to určeným olejom, namorte alebo prelakujte,“ odporúča produktový špecialista Tomáš Jurčák zo siete predajní Hecht – špecialista na záhradu.

Premena vonkajšieho posedenia. Hojdačky aj zväčšenie a presvetlenie priestorov zrkadlom

Zmena či vytvorenie vonkajšieho posedenia na „obývačku v exteriéri“ je pomerne jednoduché. Či už sa rozhodnete zachovať aktuálny nábytok alebo sa pustíte do kúpy nového, vonkajšie priestory znesú aj ďalšie vychytávky, ktoré spríjemnia chvíle odpočinku. Čo ešte okrem klasického posedenia v priebehu sezóny určite oceníte? Závesné hojdacie kreslá alebo lehátka. Vynikajúcim riešením v prípade menších priestorov tiež môže byť vonkajšie zrkadlo. „Záhradné zrkadlo môže byť dizajnovým aj praktickým doplnkom exteriéru, hlavne ak máte malú záhradku alebo terasu. Pomôže odrážať svetlo aj do tmavých kútov a priestorov a zároveň poskytuje ilúziu hĺbky a priestoru za stenou, na ktorej bude umiestnené,“ hovorí Lucie Hronová zo spoločnosti Amirro. Ak je zrkadlo nainštalované vonku, je vhodné ho ošetriť proti degradácii. Naneste tenkú vrstvu číreho silikónového tmelu do záhybu medzi zrkadlom a rámom. Mokrým prstom tesnenie vyhlaďte. Číry silikónový tmel odolá vode, vďaka čomu zabraňuje jej vniknutiu pod zrkadlo a rovnako tak jeho poškodeniu.

Do prázdneho vonkajšieho priestoru sa tiež hodí napríklad jednoduchý prútený gauč alebo stôl so stoličkami. Komfort zvýšite pomocou vankúšov a diek. Rastliny v kvetináčoch v okolí posedenia budú nielen efektné, ale pomôžu tiež udržiavať čistý vzduch. Nezabudnite ani na osvetlenie, dostatok svetla totiž znamená, že si môžete užiť letné večery v príjemnej atmosfére, ktorú tak nenaruší tma. „Ak máte terasu zastrešenú, môžete nainštalovať aj stropný ventilátor, ktorý potom pomôže udržať príjemnú teplotu aj v horúčavách letných dní. Pridanie jednoduchého vonkajšieho koberca potom skutočne spojí priestor a dotvorí dojem vonkajšej obývačky,“ uzatvára Kamil Dunaj zo spoločnosti Getberg.


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať