Máte bicykel so správnou povinnou výbavou?

03. 06. 2021

Máte bicykel so správnou povinnou výbavou?

Cyklistika aktuálne zažíva boom. Obce a kraje budujú cyklochodníky a stále viac zaujímavých miest sa priam ponúka k cyklovýletu. Ak nemáte tú správnu fyzičku, na elektrobicykli vyšliapete aj na ten najdlhší kopec ako dobre trénovaný atlét. Často sa však zabúda, že každý bicykel musí byť pre jazdu na verejných komunikáciách vybavený aj nejako povinnou výbavou. 

Často môže byť bicykel takouto výbavou vybavený už od výroby. Neraz však výrobca dáva zákazníkovi možnosť voľby vybavenia bicykla povinnými prvkami podľa vlastného uváženia a tak niektoré súčasti povinného vybavenia môžu na bicykli chýbať. Ak však chcete jazdiť bezpečne po ceste, je vašou povinnosťou bicykel správne dovybaviť.

Úplnou samozrejmosťou sú dve funkčné a zároveň nezávislé brzdy. Teda brzda predná a zadná, ktoré sú ovládané buď samostatnými páčkami, alebo u starších typov bicyklov môže byť zadná brzda ovládaná pomocou pedálov.

Medzi povinnú výbavu patria aj odrazky. Je to nielen predná biela a zadná červená odrazka, povinné sú tiež oranžové odrazky na pedáloch a tiež oranžové odrazky vo výplete kolies. Práve na tie sa zabúda najčastejšie.

Medzi voliteľnú výbavu sa potom radí červené zadné svetlo a biely predný svetlomet. Tie sa však stávajú povinnými za zníženej viditeľnosti.

Medzi nepovinné, ale odporúčané prvky potom patrí zvonček, blatníky či kryt reťaze.

V prípade elektrobicykla, aby mohol byť považovaný za bicykel a nie napríklad za motocykel navyše platí, že elektromotor môže mať výkon maximálne 250 W, smie iba pomáhať pri šliapaní a pri dosiahnutí rýchlosti 25 km/h sa motor automaticky musí odpojiť. Ak by elektrobicykel nespĺňal či už len jednu z uvedených podmienok, bude z pohľadu zákona považovaný za motocykel, ktorý už však musí mať všetky náležitosti spojené s prevádzkou motocykla. Mimo iné technické osvedčenie, registračnú značku, zákonné poistenie a vodič musí mať platný vodičský preukaz. V opačnom prípade na neho bude pozerané rovnako, ako by riadil neoprávnene motorové vozidlo na verejnej komunikácii.

Pre deti do 15 rokov je navyše pri jazde na bicykli povinná aj cyklistická helma. Rozhodne však nie je od veci, ak ju budú používať aj staršie osoby, helma môže zachrániť život v každom veku. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať