Ako vybrať záhradný nábytok podľa umiestnenia: Praktické tipy a rady

21. 06. 2023

Ako vybrať záhradný nábytok podľa umiestnenia: Praktické tipy a rady

Ak vyberáte záhradný nábytok, je veľmi dôležité zvážiť, kde bude umiestnený a ako bude využívaný. Pri výbere záhradného nábytku sa často orientujeme najmä podľa jeho vzhľadu tak, aby sa stal príjemným a pohodlným doplnkom záhrady. Často sa však zabúda na to, že rôzne materiály a typy nábytku sú vhodné pre rôzne podmienky a umiestnenia. 

Drevený záhradný nábytok ideálny pre kryté miesta

Drevený záhradný nábytok je populárnou voľbou pre svoju prirodzenú krásu a odolnosť. Avšak drevo je náchylné na vstrebávanie vlhkosti, a preto je dôležité ho umiestniť na vhodné miesto. Ideálne umiestnenie je preto na krytú terasu alebo pod pergolu, pretože bude chránený pred priamym slnkom a dažďom. Drevený nábytok by tiež nemal zbytočne stáť v tráve, z ktorej by do dreva prenikala vlhkosť. Mal by byť preto umiestnený na dlažbe alebo inom podobnom povrchu, na ktorom sa nedrží voda.

Drevený záhradný nábytok

Odolný kovový záhradný nábytok

Kovový záhradný nábytok je vysoko odolný a vyžaduje minimálnu údržbu. Hliníkový nábytok je ideálny pre vonkajšie priestory, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu a dažďu. V prípade oceľového nábytku je nutné vyberať taký, ktorý je opatrený vysoko kvalitnou povrchovou úpravou. Oceľový nábytok by však tiež nemal dlhodobo stáť dlhodobo v trávniku na vlhkej pôde. Povrchová úprava behom používania býva často rýchlo opotrebená na mieste, kde sa nohy nábytku dotýkajú zeme. Vlhkosť prenikajúca dlhodobo mikrotrhlinami v laku by za krátky čas spôsobili koróziu. Ak plánujete nábytok použiť na trávniku, je nutné vyberať taký, ktorého nohy majú dostatočne veľkú základňu, aby sa nezaborili do hliny. 

Plastový záhradný nábytok použiteľný takmer kdekoľvek

Plastový záhradný nábytok je cenovo dostupnou a ľahko udržiavateľnou možnosťou. Plastový nábytok je odolný voči poveternostným vplyvom a jednoducho sa čistí. Preto je obľúbený najmä pre využitie v blízkosti bazéna. Moderný plastový nábytok pritom kvalitou spracovania a vzhľadom často nezaostáva ani za robustným dreveným alebo kovovým nábytkom. Je vhodné pre použitie na trávniku, ale je dôležité vybrať model s nohami so širokou základňou, ktoré sa nebudú zapichovať do zeme.

Elegantný ratanový nábytok

Ratanový nábytok vyrobený z prírodných alebo syntetických materiálov, je obľúbený pre svoj elegantný vzhľad. Ratanový nábytok je ideálny ako terasové sedenie, ale je dôležité ho chrániť pred priamym slnkom a dažďom. Predĺžite tak jeho životnosť a udržíte ho v lepšom stave. 

Ratanový záhradný nábytok

Najpredávanejší záhradný nábytok:

Dôležité je si uvedomiť, že vonkajšie podmienky sa môžu v závislosti na geografickej polohe, klíme a sezóne meniť. Je preto dobré vyberať záhradný nábytok, ktorý je odolný a vhodný pre vaše konkrétne podmienky. Pri výbere nábytku je tiež dobré zvážiť vaše osobné preferencie, štýl záhrady a celkový dizajnový koncept. 

 


Prečítajte si tiež:

Ako sa starať o záhradný nábytok, aby vydržal čo najdlhšie

Prečítať


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať