Ako na prípravu elektrobicykla na sezónu?

25. 05. 2021

Ako na prípravu elektrobicykla na sezónu?

Tento rok je máj o niečo chladnejší a daždivejší než po minulé roky, zelenajúca sa príroda a krásne dlhé dni však až priamo vyzývajú k intenzívnemu využitiu elektrobicykla. Či už vlastníte outdoorový alebo mestský elektrobicykel, nemali by ste ho zabudnúť na sezónu poriadne pripraviť. Nejde len o jeho celoročnú spoľahlivosť (a vôbec dlhodobú životnosť), ale aj o vašu bezpečnosť. Jedine správne nastavený a celkovo skontrolovaný elektrobicykel vám zaistí ozajstné potešenie z jazdy bez akýchkoľvek problémov.

Aby bicykel perfektne a spoľahlivo fungoval od mája až do jesene, nemali by ste v rámci terajšieho nastavenia zabudnúť na niektoré základné kroky. Upozorňujeme však, že ak nie ste dostatočne technický zdatný alebo niektorým súčastiam bicykla, ktoré sú zásadné pre vašu bezpečnosť príliš nerozumiete, zverte svoj bicykel radšej do rúk profesionálnemu cykloservisu.

Aké základné kroky máme na mysli?

  • Ak ste tak neurobili na jeseň, najskôr bicykel starostlivo umyte. Najcitlivejšie voči bicyklu, ale aj najefektívnejšie je použiť vodu so saponátom a handru. Nečistoty z reťaze môžete vydrhnúť malou kefou (napr. starou zubnou kefkou), reťaz potom poriadne premažte. Extra pozornosť venujte odstráneniu všetkých nečistôt z prehadzovačky. Rovnako tak nezabudnite dobre premazať všetky pohyblivé spoje, ložiská a lanká. 
  • Skontrolujte brzdy. V rámci ich kontroly sa na bicykli opatrne prevezte len na krátku vzdialenosť, pričom skúste citlivo a pozvoľna dobrzdiť ako zadnou, tak aj prednou brzdou. Zamerajte sa aj na stav brzdového obloženia. 
  • Úplne dotiahnite všetky skrutky, záležať si dajte hlavne na tie, ktoré držia pedále, riadidlá či kľuky stredovej osi, brzdové a riadiace páky. Pri skladacích elektrobicykloch, ako je napr. HECHT COMPOS WHITE, uskutočnite starostlivú kontrolu dotiahnutia skrutiek skladacieho mechanizmu.
  • Skontrolujte pneumatiky a ráfiky. Pri pneumatikách sa zamerajte hlavne na to, či nejavia známky vydutia alebo iného poškodenia. Nezabudnite tiež na duše - možno bude potrebné ich dofúkať. Malý "trik": dofúkajte duše deň predtým, než chcete po prvýkrát vyjsť na dlhšiu trasu a na druhý deň sa pozrite, či nedošlo k úniku vzduchu. V tom prípade bude asi duša na niektorom mieste prasknutá a bude potrebné ju opraviť alebo vymeniť za novú. Lepšie je bicykel opraviť teraz, než niekde na trase :) 

Autor: HP


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať